1 Yıl İçinde Başvurmayana Ödeme Yok!

Yaklaşık 12 milyon emekli tarafından beklenen ek ikramiye ödemeleri nihayet başladı. Hizmet yılına bağlı olarak ikramiye farklarının 34 bine kadar yükseldiği görüldü. Ek ikramiye ödemesinden faydalanmak isteyen emeklilerin 1 yıl içinde başvuruda bulunmaları şartı getirildi.

7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olan ve emeklilik ikramiyesini 30 yıllık hizmet süresi üzerinden alan emekliler için Anayasa Mahkemesi tarafından verilen iptal kararı sonrasında başlayan süreç nihayete erdi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ikramiye farklarının hesaplanmasının ardından başvuruda bulunan kişilere ödemeler yapılmaya başlandı. Mevcut sistemde memur emeklileri için geçerli olan 30 yıllık üst sınır süresi, Anayasa Mahkemesi tarafından kaldırıldı ve 7 Ocak 2015’ten önce emekliye ayrılan memurların ikramiyeleri hizmet yıllarının geneli üzerinden ödenmeye başlandı. Şimdilerde ise, söz konusu tarihten önce emekli olan ve aynı zamanda 30 yıl üzerinde hizmet süresi olmasına rağmen ikramiyesini 30 yıl üzerinden hak eden memurlar için de, ikramiye farkları ödenmeye başlanıyor.

Emekli Memurlar İçin Geçerli!
30 yılın üzerinde hizmet veren memurlar için ise, ödenecek ikramiye farklı, hizmet süresine göre değişiklik gösteriyor. Memurun emekli olduğu tarihteki derece ve kademesi de, ödenecek ikramiye farkında önem teşkil ediyor. Ancak emekli olunan tarih ne kadar eski ise, alınacak ikramiye farkı da o derece azalıyor. Bunun için ödenecek ikramiye farklarının, her yıl için 50 TL’nin, toplamda da 100 TL’nin altında olmamasına karar verildi.

Hayatta olan memur emeklilerinin ikramiye farklarını alabilmeleri için bizzat kendilerinin SGK’ya başvuruda bulunması gerekiyor. Memur vefat ettiyse, ona ait ikramiyeyi alma hakkı mirasçısına geçiyor ve başvuruyu da mirasçısının yapması gerekiyor. İkramiye farkı ödemeleri ise, SGK’ya yapılan başvuruların ardından 3 ay içerisinde yapılacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.