10 Bin TL’lik ÖTV İndiriminde Son Durum Ne?

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen torba yasa hakkında Tüketici Dernekleri Federasyonu’ndan uyarı yapıldı.  Uyarıda vatandaşların dikkat etmesi gerektiği belirtildi.

16 yaş ve üzeri araçlar için 10 bin TL’lik ÖTV indirimi yapılmasını öngören düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelmesi, otomobil sektöründe hareketlilik yarattı. Konuyla ilgili yapılan son açıklamalarda, vatandaşların 10 bin TL’lik indirim alabilmek adına 16 yaş üzerindeki araçları satın almaya başladığı ve araçların çok düşük ücretlerle satıldığı belirtildi. Şu an için düzenleme tam olarak Meclis’ten geçerek yürürlüğe girmemiş olsa da bu konudaki hareketlilik üzerine Tüketici Dernekleri Federasyonu’ndan bir açıklama geldi. Açıklamada toplumda yanlış anlamaların olduğu ve her araç için 10 bin TL gibi bir indirimin yapılacak şeklinde bir algının doğru olmadığı ifade edildi.

Aziz Kocal Uyardı

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Aziz Koçal yaptığı açıklamada son günlerde benzer haberlerin sık sık gelmeye başladığı ve bu konuda yanlış bir algının oluştuğunu söyledi. Torba yasa ile birlikte gündeme gelen haberlerin ardından sektördeki “Uyanık” kişilerin çok ucuz fiyatlar üzerinden araç toplamaya başladığını dile getiren Aziz Kocal, bu durumun sanıldığı gibi olmayacağı ve bu tür davranışların mağduriyet yaratabileceğini ifade etti.

İlgili Düzenleme Ne İçeriyor?

Meclis’e sunulan yeni torba yasa 80 maddeden oluşurken, bu kanunlara eklenen yeni bir geçici madde ile otomobiller ile ilgili düzenleme de torbaya girmiş oldu. Bu düzenlemede “1.madde ile 16 yaş ve daha büyük yaştaki araçların tescilinin silinmesi, ihraç edilmesi ya da bir daha kullanılmamak üzere hurdaya çıkartılması şartı ile her bir araç için aynı cins araçlardan sadece motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) 10 bin TL’yi aşmamak üzere araçların cinsleri ve özellikleri Bakanlar Kurulu’nca tespit edilecek kısmı terkin edilecek.” Şeklinde bir ifade yer aldığı gibi düzenlemede maksimum 10 bin TL gibi bir limitin belirlendiğini söyleyen Aziz Kocal, vatandaşların sanılanın aksine çok az bir ÖTV indirimi alabileceğini de dile getirdi. Bu bakımdan düzenlemeden yararlanmak isteyen vatandaşların durumu iyi analiz etmesi gerektiğini de söyleyen Aziz Kocal, 16 yaş ve üzeri araç sahiplerinin bu imkandan yararlanabilecek durumda olduğunu ve bu nedenle de araçlarını mevcut düzenlemeye kadar satmamasının daha iyi olabileceğini söyledi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.