1999 Öncesi Sigortası Olanlara Fırsat!

1999 Eylül ayı öncesinde iş hayatında olupta sonrasında çalışma imkanı olmayan fakat emekli olmak isteyenler farklı bir yöntemle emekli olabiliyor. Zaman ilerledikçe daha da zorlaşan emeklilik için 1999 yılı öncesinde sigortalı olanlara önemli avantajlar bulunuyor. 1999 Yılı ve öncesinde sigortalı olup 3600 gün prim ödemesi yapılmış bireyler, sigortalılık sürecinde 15 yılın geçmiş olması ile birlikte emekli olabiliyor. 1999 Yılı ve öncesinde sigortası bulunan kişiler 2014 yılı itibarı ile bu yönde emeklilik haklarını kullanma imkanına erişmiş bulunuyor.

Bir çok avantajı kapsayan 1999 yılı ve öncesindeki sigortalılar, sigortalı olmalarına rağmen 3600 gün primleri ödenmemiş olsa bile emeklilik yolu açık. 15 Yıllık sürenin geçmiş olması nedeniyle şimdi emekli olmak isteyenler borçlanma yoluyla da emekliliğini isteyebilmekte. Primleri tam olarak ödenmiş olanlar ise emekli olduklarının farkında bile değil. Özellikle o dönemlerde işten ayrılan ve tekrar çalışma fırsatı bulamamış çok sayıda vatandaş olduğu düşünülüyor. Primlerinin çoğunun ödenmediğini düşünenler ise emeklilik için detayları araştırmamış olması nedeniyle emekli olabileceğinin farkında değil. Fakat o dönemde verilmiş olan haklardan bugün faydalanabilmek mümkün.

Askerlik ve Doğum Borçlanması Mümkün!
Çalışmadan borçlanma ile emeklilik yolu da açık. Örneğin askerliğini tamamlamış bir birey askerliğini borçlanabilmekte. Veya doğum yapmış kadınlar doğum dönemini borçlanabilmektedir. Doğum borçlanması yaparak emeklilik isteyenler için en önemli ayrıcalık, doğum başına ayrı bir süre eklenmesi. Örneğin 3 doğum yapmış bir kadın 2160 gün borçlanma gerçekleştirebiliyor.

Eğer siz de 1999 yılı ve öncesinde sigortalı olduysanız SGK’ya müracat ederek konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Şartları yerine getirmeniz halinde ilgili birimler tarafından emeklilik işlemleriniz başlatılarak kısa süre içerisinde maaşınız bağlanabilir.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.