2018 Nisan Ayı Kira Artış Oranları Ne Kadar Olacak?

Nisan ayı itibari ile kira artışı yaşayacak vatandaşların en çok merak ettiği durumlardan birisi 2018 Nisan ayı kira artış oranları. İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye’de kiracı ile kiraya veren arasındaki ilişkileri düzenleyen bazı yasalar mevcut. Böylece iki taraf arasındaki anlaşmaların kurallara uygun bir şekilde yapılması sağlanırken, kiralarda belli dönemlerde belirli artışlar yapılabiliyor. Bu konuda maksimum limitlere uyulması gerekirken, açıklanan rakamlar ile birlikte yeni ay içerisinde ne kadarlık bir artış yaşanacağı ise belli oldu.

Senelik Sözleşmeniz Doldu Mu?

Her yılsonunda, sözleşme tarihine göre kiraya artış yapılma hakkı verilirken eğer Nisan ayı itibari ile sözleşmeniz sona erdiyse yeni kiranız için hesaplama yapabilirsiniz. 1 yıllık yapılan sözleşmelerde her sözleşme sonunda yeni bir artış yapılabileceği gibi tarafların kendi aralarında yapacağı anlaşma ile birlikte başka şartlar da getirilebilir. Fakat kiracı bu konuda herhangi bir anlaşma istemezse sadece kira artışı ile kiralamaya devam edebilir.

Yasal Düzenleme Ne Diyor?

Bu konularda hala geçerli olan kanun ise 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlük kazanan Yeni Borçlar Kanunu. Bu kanun ile birlikte ev sahiplerinin uygulayabilecekleri kira artış oranlarında kesin düzenlemelere gidilirken, kanunda kira artışının TÜİK’in açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyeceği ifade edilmişti. Bu konut kiralamalarında geçerli olurken, iş yerlerinde ise artış iş yeri sahiplerine bırakılmıştı.

Yeni Dönemde Kira Ne Kadar Artabilir?

Yeni ay için yapılabilecek artışlarda ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verilerine bakılması gerekiyor. Mart ayı için açıklanan oranlar yüzde 15,50 olarak belirlenirken bu ay da benzer bir şekilde artışa gidilmesi bekleniyor. 3 Nisan 2018 tarihi itibari ile açıklanacak olan bu oranlar ile birlikte kira sahiplerinin yeni dönemde ne kadar fark ödeyeceği de belli olacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.