30 Milyar Dolar Enerji Tasarrufunun Sağlanması Planlanıyor!

Türkiye’de hazırlanan yeni eylem planı ile birlitke 30 milyar dolar seviyesinde enerji tasarrufunun sağlanması bekleniyor.

Türkiye’de son dönemlerde farklı planlamalar yapılarak geleceğe yönelik yatırımlar yapılırken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Albayrak yaptığı açıklamasında 2033 senesine kadar Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nın hazırlandığını söylerken bu hedef doğrultusunda Türkiye’nin enerji tasarrufunda 30.2 milyar dolarlık bir gelir sağlayacağını söyledi.

Enerji Verimliliği Fuarı’na Katıldı

9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na katılarak burada Türkiye ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Albayrak, özellikle Türkiye’nin hedef ve stratejilerine dair açıklamalar yaptı.

Enerji kaynakları konusunda Türkiye’nin zayıf olduğunu ve bu konuda zenginliğinin bulunmadığını özellikle vurgulayan Albayrak, bu alanda Türkiye’nin yer alabilmesi adına uzun vadeli planlara ve icraatlara ihtiyacının olduğunu söyledi.Enerji verimliliğinin bu aşamada çok daha önemli olduğunu söyleyen Albayrak, 2023 yılı hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin enerji alanına yatırımlarının devam edeceğini belirtti. Açıklamalara göre bu yıla kadarki süreç içerisinde yatırım tutarı 10.9 milyar dolar seviyelerinde olacak.

20 Bin Kişilik İstihdam Sağlanacak

Tasarruf ile birlikte istihdama da katkı sağlayacaklarını aktaran Albayrak, 2023 yılına kadar Türkiye’de 20 bin ek istihdam imkanının da doğacağını söyledi. Enerji tüketiminin yüzde 14’lük bölümüne eş değer tasarruf ile birlikte 66.6 milyon ton karbon salımı azaltımına gidileceğini söyleyen Albayrak, yaptığı bu açıklamalar ile birlikte Türkiye’nin geleceğine ışık tuttu.

Enerji Santral Yatırımı Yapılacak

Yapılacak yatırımlar ile birlikte enerji santralinin yapılacağını ve istihdamın da bu alanda sağlanacağını söyleyen Albayrak, santralin 4.2 milyar dolar tutarında olacağını söyledi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.