38 Bin Ton Atık Yağ “Yakıt” Oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk Türkiye’de atık yağ geri dönüşümü ile ilgili bilgiler verdi. Açıklamalara göre 38 bin ton atık yağdan yeni yakıt yapıldı.

Türkiye’de geri dönüşüm konusu son yıllarda daha fazla önemsenirken, geri dönüşüm ile birlikte ekonomiye katkı sağlanmaya devam ediliyor. Konuyla ilgili önemli bir açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk’ten gelirken, sadece 2017 yılı içerisinde Türkiye genelinde 38 bin ton bitkisel atık yağın toplandığını belirtti. Öztürk, bu yağların 6 bin 300 tonluk kısmının sadece İstanbul genelinde toplandığına dikkat çekerken, toplanan yağların biyodizel üretiminde kullanıldığını ve böylece çevreci, ekonomik bir dönüşümün yapıldığını belirtti.

Bitkisel ve Hayvansal Atık Yağlardan Biyodizel Üretimi Kitapçığını Paylaştı

Bakanlık geri dönüşüm konusunda özellikle atık yağlar üzerinde dururken, bu yağlayın biyodizele dönüştürülmesi konusunda “Bitkisel ve Hayvansal Atık Yağlardan Biyodizel Üretimi” adlı kitapçık da basınla paylaşıldı. Kitapçık ile Türkiye’nin her vatandaşının dönüşüm konusunda bilgilenmesi hedeflenirken, kitapçıkta atık yağ toplamaktan biyodizele dönüşüme kadar geri dönüşümün her adımı anlatılıyor.

Yılda 150 Bin Ton Atık Çıkıyor

Türkiye’de her yıl 1.5 milyon ton bitkisel yağın kullanıldığını söyleyen Öztürk, bu yağın 150 bin ton kadarının atığa çıktığını belirtti. 150 bin tonun Türkiye’de şu ana kadar sadece 38 bin tonu toplanabilirken, önümüzdeki yıllarda bu rakamın arttırılması adına çalışmalar sürecek.

Biyodizel Nerede Kullanılıyor?

Atık yağların geri dönüşümüyle birlikte elde edilen biyodizel yakıt hakkında da bilgiler veren Öztürk, bu yakıtın motorinli motorlarda kullanıldığını ve bu bakımdan Türkiye’de bu dönüşümün çok önemli olduğunu söyledi. Bu dönüşümün önemine de değinen Bakan, avantajları şöyle sıraladı;

  • Sera gazı, karbondioksit gibi sera gazı etkisi, kanser yapıcı klorlu organik maddelerin atmosfere karışması önleniyor.
  • Yanmamış hidrokarbon emisyonu, ozon oluşturucu kirleticilerin emisyonu, egzozdan motorine göre yüzde 75 daha fazla kirletici atılmasını önleniyor
  • Su kaynaklarının daha fazla kirlenmesi önleniyor

Öztürk yaptığı açıklamada aynı zamanda atık yağların çevreye karışması ile birlikte yangın gibi afetlere de yol açabildiğini bu nedenle de atık yağ dönüşümünün programlı bir şekilde Türkiye’de başlaması gerektiğini belirtti.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.