ABD’nin Baskısı Gelişen Piyasalarda Sorun Yaratabilir

ABD’de tarafından İran’a yönelik yaptırımlar için geri sayım başladı. Ekonomistlere göre bu dönem, gelişen piyasalarda sorunlara yol açabilir. İşte konuyla ilgili detaylar.

ABD tarafından İran’a uygulanacak yaptırımlar için 6 Ağustos tarihine işaret edilmişti. Bu tarih itibari ile farklı alanlarda yaptırımlar uygulayacak olan ABD, bölgede baskı yaratacak. 6 Ağustos tarihi itibari ile İran ABD Doları satın alamama, altın ve maden ticareti yapamama gibi baskılar karşıısında kalacak. Bu durum ilk olarak ülke ekonomisine yönelik çok ciddi bir zorlama olarak görülürken aynı zamanda bu durumun gelişen piyasalarda da etki göstermesi bekleniyor.

ABD tarafından uygulanan baskılar ve yeni politikalar sadece İran’ı değil, pek çok dünya ülkesini etkileyecek. Öyle ki risk algısının artması ile birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artış gelişen ülkeler için tehlike çanlarının çalması anlamına geliyor. Bu duruma dikkat çeken ekonomistler ise bu yeni dönemin ekonomik açıdan pek çok farklı etki yapabileceğini söyledi.

Yatırımcılar Gelişen Ülkelerden Çıkabilir

ABD tarafından uygulanan yaptırımların gelişen piyasaları etkilemesi, yatırımcıların risk görerek bu ülkelerde yatırım yapmamasından dolayı kaynaklanıyor. Bu nedenle de ülkelerin ekonomik açıdan zorlanmasındaki en önemli etken, yatırımcıların ülkede işlemlerini yavaşlatarak durdurması. Doların değerlenmesi ve yüksek petrol fiyatları yatırımcıyı hızlı bir şekilde gelişen ülkelerden çekerken, borsada da etkiler giderek daha fazla hissediliyor.

Konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde Türkiye’nin ve Arjantin’in bu kapsam dışında kalabileceği belirtildi. ABD ile Türkiye arasındaki siyasi gelişmeler ve ülke ekonomik dinamikleri nedeniyle böyle bir açıklama yapılması da dikkat çekti.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.