Anneler Günü Arifesinde 200 Milyon Karta Ulaşıldı

Anneler Günü öncesinde Türkiye’de 200 milyon karta ulaşıldı, işlem rekoru kırıldı. İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye’de Anneler Günü öncesinde rekor bir gün yaşandı. Bankalararası Kart Merkezi tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye’de kullanılan kart 200 milyona ulaşılırken, kuyumculuk, elektronik eşya ve kozmetik sektörlerinde yüksek harcamalar yapıldı.

BKM’den Net Rakamlar Geldi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yayınlanan 2018 yılı Nisan ayı raporunda konuyla ilgili tüm detaylara yer verildi. Nisan ayı itibari ile Türkiye’de 63,9 milyon adet kredi kartı ve 135,9 milyon adet banka kartı kullanıcı bulunurken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında bir artış yaşandı. Banka kartı sayısında daha yüksek bir artış görüldü ve artış yüzde 11 olarak açıklandı.

Kartlı Ödemelerde Toplam Artış Yüzde 21

BKM tarafından yapılan açıklamalarda dikkat çeken bir diğer detay kartlı ödemelerdeki artış. Bir önceki yıla göre yüzde 21 oranında daha fazla kartlı ödeme yapıldı. Nisan ayı içerisinde banka kartları ve kredi kartları ile toplamda 64,1 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu toplam ödemenin kartlara göre ayrımında ise 56,5 milyar TL ile kredi kartları, 7,6 milyar TL ile ise banka kartları yer aldı. Bu rakamlara göre banka kartı ile yapılan ödemelerde yüzde 39 oranında bir büyüme yaşandı. Kredi kartı ödemelerinde ise yüzde 19 oranında büyüme gerçekleşti.

İşlem Tutarında Son Durum Ne?

Hediye alımlarının yoğunlaştığı kuyumculuk sektöründe ortalama kartlı işlem tutarı 634 TL olurken, elektronik eşya sektöründe 304 TL ve sağlık/sağlık ürünleri/kozmetik sektöründe ise 125 TL olarak gerçekleşti.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.