Artık Ödeme İstenmeyecek!

Sosyal Güvenlik Kurumu 119 farklı tıbbı malzemenin satışına dair yeni bir düzenlemeye gitti. Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan yeni değişiklik ile, 119 farklı tıbbi malzemelerin satış usulü ve fiyatlarında yapılan bazı düzenlemelerle sağlık hizmetlerinin sunumunda yaşanan bazı aksaklıkların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Resmiyet Kazandı!
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen “Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı”nın Resmi Gazete ’de yayımlanıp yürürlüğe girmesi, özellikle sürekli tıbbı malzeme kullanmak durumunda olan vatandaşları oldukça sevindirecek. Sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından kuruma iletilen şikâyet ve talepleri değerlendiren SGK, konu ile ilgili harekete geçerek, sağlık hizmetlerini sunumunda yaşanan aksaklıkların önüne geçileceğinin müjdesini verdi. Mevcut sistemde, söz konusu 119 malzeme için vatandaşlar, önce cebinden ödeme yapıyor, ardından kuruma fatura ile başvurarak aldığı malzemenin parasını talep etmek zorunda kalıyordu. Gelen şikâyetler üzerine konu ile ilgili pek çok vatandaşın mağduriyet yaşadığını tespit eden SGK, yeni bir düzenlemeyle bu uygulamaya son veriyor. Bundan sonra, tıbbi malzeme almak isteyen vatandaşlar doğrudan eczane ya da tıbbı cihaz satış merkezlerine giderek, gerekli tıbbi malzemeyi ücretiz olarak veya daha az fiyat farkı ödeyerek alabilecek.

Yayımlanan yeni tebliğe göre, sigortalı vatandaşlar tarafından eczane veya tıbbi cihaz merkezlerinden temin edilerek SGK tarafından karşılanan hasta bezi de dahil 119 farklı üründe yüzde 10 ile yüzde 400 arasında, sağlık hizmeti sunucularında temini zorunlu tutulan 46 malzemede ise yüzde 22 ila 230 arasında fiyat artışına gidildi. Fiyat artışlarının amacı ise, söz konusu tıbbi malzemelere erişim kolaylığı sağlanması ve bu malzemelere ihtiyaç duyan sigortalıların cebinde ödemek durumunda kaldıkları fark miktarları yüzünden omuzlarındaki yükün azaltılması olarak açıklandı.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.