Bakan Fakıbaba’dan Samimi Açıklama: 10 Yıl Et Yemedim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Türkiye’deki et sektörünü değerlendirerek samimi bir itirafta bulundu. Fakıbaba 10 yıl boyunca et yemediğini söyledi.

Et sektörüyle ilgili güncel değerlendirmeler yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et konusunda Türkiye’nin önemli bir aşama kaydettiğini ve ithal et alan Türkiye’nin kısa süre içerisine et ihraç eden bir ülkeye dönüşeceğini söyledi.

Gaziantep’te Temsilcilerle Görüştü

Gaziantep’i ziyaret eden ve burada bir takım temaslarda bulunan Fakıbaba, burada yaptığı açıklamalarda et sektörüyle ilgili projelerini aktardı. Kendi belediye başkanlığı döneminde 10 yıl boyunca et tüketmediğini samimi bir şekilde dile getiren Fakıbaba, şu anda bu tür durumların önlenebilmesi adına hükümet adına gerekli adımların atıldığını söyledi.

300 Küçükbaş Dağıtıldı

Et fiyatlarının düşürülmesi ve aynı zamanda üreticinin desteklenmesi adına Türkiye’de başlatılan 300 küçükbaş hayvan desteği ile ilgili açıklamalarda bulunan Fakıbaba, bu proje ile birlikte hem devletin hem üreticinin hem de ülkenin kazanacağını belirtti. Dağıtılan hayvanlardan şu anda yavrulamaya başlayan kuzuların olduğunu söyleyen Bakan Fakıbaba, ”300 koyun 1 yıl sonra 300 yavru veriyor. 300 kuzu demek, yani en kötü ihtimalle 400 ile çarpsanız 120 bin lira demek. Biz 300 kuzuya kadar verdiğimiz zaman, bu ailelerin sigortalarını yaptırıyoruz. Asgari ücret miktarında en az bakım ücretini veriyoruz. Onları kendi ailemiz olarak zimmetliyoruz. İlaç paralarını veriyoruz, eğer hayvanlar hastalandığında aynen 112 acil ambulanslar gibi bizim veterinerlerimiz geliyor. Yani neticede 500 bin damızlık koyun, 7 yılda 5 milyon anaç veriyor.” dedi.

Mevcut projenin sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi halinde et konusunda ithalden ihraca dönüşümün sağlanacağını söyleyen Fakıbaba, bu konuya çiftçilerin de büyük bir ilgi gösterdiğini ifade etti.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.