Bedelli Askerlik İçin Yeni Açıklama Bekleniyor!

Türkiye’de son olarak 2014 yılında uygulanan bedelli askerlik için 2017’den de umutlu olan çok sayıda asker adayı istediğini henüz alamadı. Acaba bu yıl bedelli askerlik çıkar mı diye düşünenler bir türlü istediği yanıtı alamazken, umutlar ise tükenmiş değil. Her ne kadar belli bir ücret karşılığında askerlikten muaf olunmasına şu dönemde sıcak bakılmasa da istatistikler bize yakın zamanda bedelli askerliğin çıkacağını söylüyor.

İstatistikler 2017 ve 2018 Yılını İşaret Ediyor!
Bedelli askerlik son yıllar baz alındığında 2011 yılında ve 2014 yıllarında uygulanmıştı. Ardından ise Terör saldırılarının artması, bedelli askerlik bekleyenler için olumsuz bir durum teşkil etmiş durumda. Fakat istatistiklere baktığımız zaman uygulamanın 3-4 yılda bir tekrar ettiğini gösteriyor. Bu bağlamda her ne kadar gündem içerisinde yer almasına hükümet tarafından izin verilmese de yakın gelecekte bedelli askerlik uygulamasının çıkma ihtimali yüksek. 2017 İçin ihtimal zayıflamış olsa da 2014 yılında da durum farksız değildi. Umutları tükenen binlerce asker adayı 2014 yılının Kasım ayında sürpriz şekilde bedelli askerlik uygulamasından yararlanmıştı.

Şimdi ise yine benzer şekilde bedelli askerliğin sürpriz şekilde ani kararla çıkması kimseyi şaşırtmayacaktır. Konuya ilişkin bakanlar tarafından yapılan açıklamalarda ise bedelli askerliğin aktif olarak vatani görevini yapan mehmetçiklerin moralini bozabileceği gerekçe gösterilerek gündeme alınmasının zarar getirebileceğinden bahsedilmişti.

Evli Çiftler Ayrıcalık İstiyor!
Sosyal medya ve çeşitli platformlarda ise en fazla bedelli askerlik bekleyen kesim, evli çiftler olmuş durumda. Askerlik görevini yapmadan evlilik adımı atan çok sayıda kişi mağdur durumda. Askerlik öncesi evlenip çocuk yapan binlerce kişinin olduğu biliniyor. Hükümetten kolaylık isteyen çok sayıda evli çift, şartların kendileri için daha ağır olacağı düşüncesinde.

Hükümetin ise bu beklentilere nasıl yanıt vereceği bilinmese de, sosyal ağlar üzerinden çeşitli fikirler yürütülmüyor değil. Özellikle evli çiftlerin daha kısa süreli askerlik yapabileceğinden bahsediliyor. Kimileri ise tek tip askerlik ile birlikte herkes için daha kısa bir zaman dilimi ile birlikte vatani görevin tamamlanmasından yana. 12 Ay süre boyunca askerlik yapanlar de yine aynı şekilde daha düşük süre görev yapmak istiyor.

Uzun süredir somut adım atılmayan bedelli askerlik konusunda ise bekleyişi devam eden çok sayıda asker yeni bir açıklama yapılmasını istiyor. Sürümcemede kalan bu duruma nokta koyulmasını isteyen çok sayıda aday, ikilemde kalmış olmanın verdiği sıkıntıyı yaşıyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

 Mustafa Yücel 15 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Daha neden bekliyorsunuz bedelli askerlik için. Yaşı 30 a gelmiş geçmiş insanlardan askerde ne fayda bekliyorsunuz. Adam yüksek ihtisas yapmış, kdv vergi ödeyerek zaten ülkesine destek oluyor.

 Metin Çekyatan 30 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Bimer ve Cimer’den bedelli taleplerini anne baba akraba ailenizden kim varsa herkes ayrı ayrı iletsin arkadaşlar. Bugüne kadar çok defa bedelli askerlik çıktı, hiçbirinde ülkemizin yüzünü kızartacak bir zaafiyetimiz olmadı çok şükür. Ne sayımız azaldı ne ordumuz zayıfladı. Aksine orduya para kazandırıldı. Yine bedelli çıksa yine de çok şükür hiçbir zararımız olmaz. Bedelliye ihtiyacı olan çok vatandaşımız var. Kimi iş için kimi eğitim için kimi ailesi için buna mecbur. Bedelli bir ihtiyaçtır. Hükümet de bunu istiyor ama destek de lazım. İsteklerimizle destek olabiliriz.

 Murat 31 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Ülkemize devletimize şehidimize can kurban. Yanlış anlaşılmasın ne olur. Bu kadar can vermişiz bir de üstüne hadi bedelli gelsin diyoruz, ama ne yapalım kardeşlerim. Siz söyleyin. Yaş geliyor 30’a gitsek kısa dönem yapacağız, okuya okuya gözleri de bozduk gözlükle dolaşıyoruz. Bebek yolda geliyor. Ne yapacağız kurban olduklarım. Borç harç bulup ne kadar para ödersek ödeyelim tabi ki adı askerlik olmaz. Ama başka çaremiz de yok ki. 15 temmuzda geride eş çoluk çocuk ana baba demedik meydanlara indik. Yine ineriz vatan için. Yoksa kaçmak değil be kurban olduklarım. Bencillik gibi görmeyin koçlarım. Bedelli çıkmayacaksa da bir nokta koyulacaksa koyulsun biz de geride bırakacaklarımızın yerini belirleyip işimize bakalım. Yurt dışındaki vatandaşlarımız 3 yıl orda ikamet edince 1000 euro gibi küçük bir ücretle üç yılı doldurunca dövizli askerliğini yapmış sayılıyor. Biz isteyince bizi kötülemeyin kardeşlerim.

 Akademici 18 Temmuz 2018 Cevapla
0 0

Durdunuz durnuz yine bir işi yüzünüze gözünüze bulaştırdınız. Biz ne bekliyordul siz ne getirdiniz. 25 gün 28 gün nereden aklınıza esti de kanun teklifine koydunuz. Sırf bunun için yüksek lisansı tez döneminde dondurmak zorunda kalacağım ve yaşım 30. Tez döneminde yüksek lisans mı dondurulur gidecek o kadar emek. Kaç seçimdir bu kafayla güç kaybediyorsunuz hala inatla kaybetmeye devam.