Benzin İstasyonlarında Elektrik Dönüşümü: Şarj Üniteleri Geliyor

Akaryakıt ve gaz istasyonlarında önemli bir değişim yaşanıyor. İstasyonlarda şarj istasyonları için yerler hazırlanmaya başlandı. İşte konuyla ilgili detaylar.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli araç kullanım oranları giderek artarken istasyonlarda da bu konuda önemli bir değişim yaşanıyor. Akaryakıt satışının dışında elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi adına elektrik araçlar için özel olarak şarj üniteleri hazırlamaya başlayan firmalar, gelecekteki değişimde yer almak, saf dışı kalmak istemiyor.

Bakanlıktan Destek Geldi

Bu konuda önemli sendikalardan birisi olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Başkanı Fesih Aktaş konuyla ilgili değerlendirme yaparken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den de destek aldıklarını özellikle vurguladı. Alınan destek ile birlikte Türkiye’deki değişime ve şarj ünitelerine yönelik çalışmaların hızlandığı ve planlamaların yapılmaya başlandığını söyleyen Aktaş, “Biz istasyonun tanımını değiştirmek istiyoruz. Bu yeni istasyonlarda LPG, LNG, CNG, akaryakıt ve hepimizin dört gözle beklediği elektrik şarj ünitelerini bulabileceğiz” dedi.

“Geleceğin İstasyonu” Hazırlanacak

Şu anda yaptıkları çalışmalar ile “Geleceğin İstasyonu” olarak yeni bir konseptin hazırlanacağını belirten Aktaş, yeni istasyonlarda market, kafe, internet, free pointler, fotovoltaik gibi farklı birimlerin istasyonlarda olacağını söyledi. İstasyonlarda oluşturulacak olan elektrik panelleri ile elektrik üretileceğini ve bu elektriğin istasyonun elektrik ihtiyacını karşılayacağını söyleyen Aktaş, daha sonrasında ise elektrik üretiminin satılacağını belirtti. Elektrik üretimi ile birlikte elektrikli araçlar dahil olmak üzere pek çok alanda elektriğin değerlendirileceğini belirten Aktaş, böylece ek bir gelirin sağlanacağını söyledi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.