BES Getirileri Daha Fazla Olacak!

1 Ocak 2017 itibariyle başlatılan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım ile ilgili vatandaşların sistemde kalıcı olmasını sağlamak amacıyla bir takım yeni uygulamalar devreye sokuluyor. Konu ile ilgili çalışmalar yürüten bazı bankalar piyasa şartlarına göre hareket ederek, yüksek getiri sağlayacak esnek fonları devreye sokma yöntemi izliyorlar. Bu sayede vatandaşların BES’te kalıcı olması sağlanacak.

Getiriler Yükseltilecek!
Yılbaşında başlatılan “otomatik katılım” uygulamasıyla yaklaşık 1,8 milyon emekli vatandaş Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kendiliğinden dâhil olmuştu. Daha önceki sistemde de geçtiğimiz yılda BES kapsamından yaklaşık 6,6 milyon vatandaş bulunuyordu. Bu yıl otomatik katılım çerçevesinde sisteme dâhil edilen emeklilere cayma hakkının da tanınmasıyla, 1 milyon emekli sistemden çıkışını istemesine rağmen, 2017 yılı hali hazırda sisteme 800 bin kişi dahil edilmiş bulunuyor. Sistemden caymaların önüne geçmek, BES’te kalanların sistemden duydukları memnuniyeti artırmak için harekete geçen sektör temsilcileri, yeni yöntemler geliştirmeye başladı.

Otomatik katılım sürecine ilişkin düzenleme ve geçiş sürecinin çok hızlı ve ani olduğunun bilincinde olan sektör temsilcileri, buna rağmen sisteme rahat entegre olabilmek ve müşterilerini bu konuda mağdur etmemek adına önceden altyapı kurduklarının altını çiziyorlar. Kendi bünyelerinde gerekli hazırlıkların yapılması ve tedbirlerin alınmasına rağmen, sistemin vatandaşlar tarafından tam olarak anlaşılamadığına dikkat çeken bankalar, vatandaşların sistemi anlaması ve sistemin getirilerinden olabildiğince faydalanabilmesi için yeni uygulamalar başlatacaklarını da vurguluyorlar. Vatandaşlara farklı şirketler bazından değişik fonlar sağlayarak birden fazla seçenek sunacak olan bankalar, bu sayede her kesime hitap etmeyi ve yüksek getiri sayesinde sisteme olan memnuniyeti artırmayı ve sistemde kalıcılığı sağlamayı hedefliyorlar.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.