BES İçin İkinci Şans Tanınacak!

Bireysel Emeklilik Sistemi için ikinci bir şansın daha tanınacağı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Türkiye’de uzun yıllardan beri aktif olarak yürürlükte olan Bireysel Emeklilik Sistemi için durum istenen seviyelerde değil. Devlet teşvikleri ve zorunlu düzenlemeler ile birlikte daha fazla kişinin sisteme dahil olması beklense de şu ana kadar istenen sonuç alınamadı. Geçtiğimiz dönemlerde çalışan kişilerin yasal düzenleme ile zorunlu olarak dahil edildiği fakat çıkış hakkı tanındığı BES’te pek çok çalışan çıkış yaparak sistemden ayrıldı. Cayan kişilere yönelik açıklama yapan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise cayan kişiler için yeni bir düzenlemenin geleceğini söyledi.

Tekrar Giriş Hakkı Sağlanacak

Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamada BES’ten çıkan kişilerin tekrar aynı şartlarda sisteme dahil olabilmesi adına çalışmaların yapılacağı belirtildi. Bu açıklama ile birlitke yeniden giriş yapmak isteyenlere ikinci bir şansın da tanınacağı öğrenilmiş oldu. Hükümet tarafından bu alanda bu kadar çok işlemin yapılmasının en önemli nedeni tasarruf ve geleceğe yönelik güvence yaratılmasını desteklemek olurken, ilgili düzenlemenin vatandaş nezdinde çok dikkat çekmemiş olması da bu konuda önemli bir detay olarak görülüyor.

2003’te Başlamıştı

Türkiye’de ilk olarak 2003 yılında uygulama ile birlikte resmi olarak kullanılmaya başlanan BES için 2013 yılı itibari ile kapsamlı bir değişikliğe girmişti. Bu dönem itibari ile katılımcı sayısında yükseliş yaşanan BES için şu anda 6,9 milyon rakamları ifade ediliyor.

Emekli Sayısı 68 Bin 450 Kişi

Sistem ile ilgili detaylı bilgileri de aktaran Şimşek, sistemden emekli olan kişi sayısını da açıkladı. Şimşek  “Sözleşme ve sertifika sayısı 8,2 milyon adete ve katılımcılara ait emeklilik fonları toplamı ise devlet katkısı fonları dahil 80,1  milyar liraya ulaşmıştır. Son bir yıllık dönemde, katılımcı sayısı yüzde 3, sözleşme ve sertifika sayısı yüzde 3,5, toplam fon büyüklüğü yüzde 25 artış  kaydetmiştir. Sistemden şu ana kadar 68 bin 450 kişi emekli olmuştur.” dedi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.