BES’den Cayanlar Dikkat! Sistem Yeniden Dahil Edecek…

Bireysel Emeklilik sisteminde cayma hakkını kullananlar için yeni bir düzenleme yolda. Bundan sonra cayma hakkını kullananlar belli bir süre sonra sisteme yeniden otomatik olarak dahil edilecek. Bu da aynı zamanda BES’den caymak ve çıkmanın çok kolay olmayacağının bir göstergesi. BES’den ömür boyu çıkmak ise pek mümkün olmayacak gibi. Eğer düşünülen sistem onaylanırsa BES’den caymak oldukça zor olacak.

2 Yılda Bir Sistem Otomatik Olarak Dahil Edecek!
Gerek memur gerek işçi kesimi ilgilendiren BES, çok sayıda kişinin otomatik katılım gösterdiği ve bu katılım sonrasında cayma hakkının kullandığı görülüyor. Yeni düzenleme ise BES’den cayanlara yönelik önemli bir değişiklik içeriyor. Düzenlemedeki planlamanın, cayarak sistem dışı kalanların 2 yılda bir sisteme tekrar dahil edilmesi şeklinde. Yani 09.08.2017 tarihinde cayma hakkını kullandığınız zaman 09.08.2019 tarihinde sistem sizi yeniden BES’e dahil edecek. Ve yeniden cayma hakkını kullanmanız gerekecek.

Cayma hakkını kullananların %57 oranına yükseldiği belirtilirken, Türkiye’de otomatik katılımla BES’e dahil olanların bir çoğunun sistemden cayma hakkı ile çıktığı biliniyor. Bunu tersine dönüştürmek isteyen TSB (Türkiye Sigorta Birliği), otomatik katılımın yeteri kadar tanıtılmaması bunda önemli rol oynuyor şeklinde yorumda bulundu.

TSB Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur, açıklamalarında devletin %25’lik katkısının bulunduğu ve bu katkı oranının olağanüstü olduğunu söyledi. BES hesabının hiç kimseye bir zararı olmadığı belirtilirken, gündemde negatif bir algının yaratıldığı ve bu sebeple çok kişinin yeterli bilgiye sahip olmadan cayma hakkını kullandığını söyledi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.