Big Boy yollara hazırlanıyor! İşte yüzde 90 yerli ilk kamyon!

KOÇ Holding, Amerikan Ford tarafından ortak bir şekilde geliştirilen ve yüzde 90’ı yerli olan kamyon modeli oldukça dikkat çekti. Yeni modelin adı Big Boy olarak anılırken tanıtımı yapılan kamyon dikkat çekti.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’ün ‘Big Boy’ takma adını verdiği ancak resmî ismi henüz belli olmayan bu yeni kamyonun dünya tanıtımı Eylül ayında Almanya’da gerçekleşecek Uluslararası Hannover Fuarı’nda olacak. Ford Otosan bünyesinde bulunan bin 500 mühendisin 5 yıldır üzerinde çalıştığı yeni çekici, bugüne kadar 4 kıtada 11 ülkede 5 milyon km test edildi. Yeni Ford çekicinin üzerinde 500 beygir 12 ileri otomatik şanzımanlı 120 bin kilometre bakım aralıklı bir motor yer alıyor. Bu motorun tasarımı da yine Ford Otosan mühendisliği tarafından gerçekleştirildi. Bu motorla birlikte 2020 yılından itibaren 16 ileri yerli şanzıman kullanılacak.

Ford Otosan’ın İnönü fabrikalarında üretilmeye başlayan yeni Ford çekici modelinde yerlilik oranı şu an yüzde 80 civarında. 2020’de yerli şanzımanla birlikte bu oran yüzde 90’a yükselecek.

Yeni Ford çekici modeli Ford’un büyük oyuncuların yer aldığı uluslararası taşımacılık rekabetinde gücünü yukarı taşıyacak. İlk etapta kamyonun 3’te 1’i ihraç edilecek bu oran zamanla tam tersine dönecek. 2019’da 40, 2020’de 50 ülkede satılacak kamyonun Brezilya’da da üretilmesi gündemde.

8 YILLIK YOLCULUK

Ford Trucks ile 2010 yılında yeniden bir marka yolculuğuna çıktıklarını ve bu yoldaki stratejilerinin Türkiye pazarındaki bilgi ve tecrübesini uluslararası boyuta taşımak olduğunu belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ford Trucks markası ile Türkiye’de, tamamen ağır ticari araçlara özel ve son derece modern bayi yapılanmamızı, 30 plaza ile tamamlayarak ilk adımımızı attık. Bayi yapılanmamızı Türkiye’de geliştirirken uluslararası pazarlarda da Ford Trucks markamızı güçlendirmeye devam ettik. Orta Doğu, Afrika, Rusya ve Türkî Cumhuriyetlerin ardından, büyümemizi Doğu Avrupa’da gerçekleştirdiğimiz bayi açılışlarıyla sürdürdük. Bugün itibarıyla 32 ülkede faaliyet göstermekteyiz. 2018 sonu itibarıyla 40; 2020 sonu itibariyle de 50 ülkede var olmayı hedefliyoruz. Global büyüme stratejimiz kapsamında rekabette ön plana çıkmamızı sağlayan unsur, yerli tasarım ve üretim kabiliyetimiz. Bu kadar kısa zamanda, bugün bu noktaya gelmemizi sağlayan gücümüzü, %90’a ulaşan yerlilik oranımızdan alıyoruz.”

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.