Bireysel Emeklilik Orta Yaşın Vazgeçilmezi!

Türkiye’de bireysel emeklilik hakkında bilinçli kullanıcı artarken, en çok BES tercihinde bulunanların orta yaş kesimi olduğu ortaya çıkıyor. Yurt dışı ile kıyas ettiğimiz zaman çok fazla önem verilmediği görülen bireysel emeklilikte ne fazla değer bilen kesim, 30 ile 40 yaş arası olduğu görülüyor. Özellikle ileride daha fazla güvence olmasını isteyen bireyler yatırımlarının bir kısmını BES üzerine konumlandırıyor.

Orta yaş kesiminin tercih etmesindeki en büyük neden ise sorumlulukların artması. İleriye yönelik planların arttığı ve ödeme standartlarının yakalandığı bir yaş olması nedeniyle en çok orta yaş kesimi ilgi duyuyor. Genç nesil ise Bireysel Emeklilik sistemine biraz çekimser bakıyor. Uzun vadeli olarak görülen emeklilik sisteminde daha kısa süreli kazanç planlaması yapan genç nesil, bireysel emeklilik sistemini en az düşünen bireyler olarak görülüyor. Çekimser kalmanın bir diğer nedeni ise gelir düzeyindeki standardın henüz oturtulamaması. Öğrenim gören bireylerin yeni mezuniyet alması, çeşitli hazırlıklar içerisinde olması maddi durum açısından BES ödemelerini düzenli olarak yapılamayabileceği endişesi yaratıyor. Bu nedenle bireysel emeklilik tercihini daha ileri bir tarihe erteledikleri görülüyor.

50 Yaş Üstü Talep Düşük!
Yaş seviyesi 50’nin üzerinde olanlar ise yeterli getirinin sağlanamayacağını ve yeterli sürelerinin olmadıklarını düşündükleri için sisteme dahil olmayı fazla düşünmüyor. En az 10 yıl sistemde kalınması gerektiği, yüksek kazançlı bir gelir elde edilebilmesi için ise daha uzun yıllar sistemde kalınması ve prim ödenmesi gerekçesi nedeniyle 50 yaş üstü BES’e fazla sıcak bakamıyor. Bireysel Emeklilik sektörünü ayakta tutan orta kesimin ilgisi ise her yıl biraz daha fazla artıyor. Özellikle BES hakkında bilinç sahibi olan insan sayısının artması, bunda en önemli etken olarak görülüyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.