Bireysel Emeklilik Sistemi BES Değişikliğe Uğrayacak!

Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki cayma talebinde bulunanların sayısı beklenenin çok üzerine çıkması, sistemde değişikliğe gidileceğine dair söylentileri arttırmıştı. İlk olarak geçtiğimiz haftalarda verilen demeçlerde ortaya çıkan cayma hakkına ilişkin detaylar, bugün ise netlik kazandı diyebiliriz. Başbakan yardımcısı ve aynı zamanda Ekonomi’den sorumlu bakan Mehmet Şimşek, bugünkü açıklamasında BES’e dair önemli bir bilgiyi sundu.

Cayma Süresi 2 Aydan Daha Uzun Olacak!
Aktif olarak bireysel emeklilik sisteminde 6.2 milyon kişinin yer aldığını ve bu rakamın 2.6 milyonluk diliminin otomatik katılımla dahil olduğu sistemde cayma süresi bilindiği üzere 2 ay. Düzenleme ise bu sürenin uzatılmasına ilişkin yapılacak. Cayma hakkını kullananların oranı ise %38 oranında. Bu rakam Mehmet Şimşek’in görüşlerine göre oldukça yüksek ve %10 civarına düşürülmesi yönünde çalışmalar yapıldığı kaydedildi.

Çalışmalar arasında en önemli detay, 18 yaş altını ilgilendiriyor. Çünkü cayma süresi için değişiklik 18 yaş altından başlayacak. Bakan Şimşek’in açıklamasında 18 yaş altı bireylerde uygulanması halinde birikimin artışı yönünde bir beklentileri olduğunu ve bunu bekleyeceklerini dile getirdi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.