Bugüne Kadar Çıkarılan Altın Miktarı Ne Kadar?

Altın Madencileri Derneği tarafından paylaşılan son raporda, bugüne kadarki süreç içerisinde yer altından çıkarılan altın miktarı paylaşıldı. Rapora göre 185 bin ton altın çıkarıldı.

Rezervi oldukça az olan ve kısıtlı bölgelerde bulunan altın için Altın Madencileri Derneği tarafından yeni bir rapor paylaşıldı. Yapılan paylaşımda ortalama 8 trilyon dolar değerinde 185 bin ton altının yer altından çıkarıldığı belirilirken, güncel çalışmalara göre dünyadaki rezervin de 57 bin ton olduğu belirtildi.

En Çok Altın Rezervi Nerede?

Yapılan araştırmalar ve incelemelere göre dünya genelinde altın rezervinin en çok olduğu bölge Avustralya. Öyle ki dünya genelinde bulunan 57 bin tonluk rezervin büyük bir kısmı bu ülke topraklarında yer alıyor. Bu ülkenin ardından gelen bir diğer ülke ise yüzde 14’lük oran ile Rusya. Yüzde 10.5’lik bir paya sahip olan Güney Afrika bu rezerv oranı ile dikkat çekerken ABD yüzde 5 ile kaldı. Endonezya da yüzde 5’lik bir paya sahip.

Altın Talepleri Ne Durumda?

Rezerv ve çıkarılmasının yanı sıra altına olan talep de sektör adına oldukça önemli. 2010 ile 2017 yılları arasındaki süreç içerisinde altına olan talep 4 bin 300 ile 4 bin 600 ton seviyelerinde gerçekleşti. Bu talebin yüzde 30’luk kısmı hurda altınların tekrar işlenmesi ile karşılanırken, yüzde 70’lik kısmı yer altından çıkarılan yeni altınlar ile karşılandı.

Altın için en önemli giderlerden birisi yeni arama çalışmaları olurken, paylaşılan raporda bu konuda da rakamlar belirtildi. Açıklamalara göre sadece geçtiğimiz yıl altın arama projeleri için 4 milyar 50 milyon dolarlık bir kaynak ayrıldı.

Türkiye’de Durum Ne?

Türkiye’ye bakıldığında ise benzer bir topla görülüyor. Öyle ki 2000’li yıllardan itibaren çok daha aktif bir şekilde bu alanda çalışmalar başlatan Türkiye’de 2012 yılı itibari ile risk sermayesi 120 milyon dolar seviyesinde oldu. Fakat 2012 yılı ile 2017 yılı arasındaki süreçte bu alandaki harcamalara ciddi bir kısıtlama getirildi ve rakam 10 milyon dolar seviyelerine çekildi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.