Doğalgaz Üretimi İçin Yerli Üretim Geldi!

Türkiye’de çıkarılması planlanan doğalgaz için yerli üretimin yapılacağı belirtildi. İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye’de son yıllarda yerli üretimler oldukça dikkat çekerken yeni yerli üretim doğalgaz çıkarılması için yapılacak. Konuyla ilgili elde edilen bilgilerde doğal gaz çıkartma faaliyetlerinde kullanılmak üzere yeni bir makine üzerinde çalışıldığı ifade edilirken, özellikle Çorum’daki bir firma tarafından yapılan çalışmalar neticesinde %100 yerli imkânlarla piyasadaki fiyatın yarı fiyatına makinenin imal edildiği belirtildi.

Resmen Açıklandı

Konu ile ilgili firmanın gTenel müdürü Cazgır tarafından detaylar paylaşılırken özellikle ilk cihazın yapılıp gönderildiği ve ilk cihazın ardından 2. siparişin hemen alındığını söyledi. Önceki dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde glikolik ünitesi ithal edilirken bu ünitenin temin edilmesi yerine yerli üretimin yapılması ekonomik açıdan da katkı sağlamaya başlayacak. Aynı zamanda üretimi yapılan ürünün Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan ilk sevkiyatında ürünün oldukça tutulduğu dikkatlerden kaçmadı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığınca (TPAO) doğalgaz çıkartma faaliyetlerinde kullanılacak yeni üretim aynı zamanda yapılan tüm testlerden geçer not almayı başardı.

Yeni Üretim Ne İşe Yarıyor?

Yerli imkânlarla geliştirilen yeni makine gazın sudan ayrıştırılmasını ve saf hale geçirilmesini sağlıyor. Bu bakımdan doğal gaz üretimi aşamalarında büyük bir kolaylık sağlayarak sorunsuz bir şekilde işlem yapılmasını sağlayan bu yeni ürün Türkiye’deki doğal gaz çıkarma işlemlerinde büyük bir katkı sağlayacak.

Makine için geleceğe yönelik yapılan planlamalarda ise ilk olarak makinenin Türkiye’deki doğalgaz çalışmalarında kullanılması bekleniyor. İlerleyen süreçlerde ise seri bir şekilde üretimi yapılmaya başlanacak olan makine yurtdışına ihraç konusunda da Türkiye’nin elini güçlendirecek.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.