Dolar Hakimiyetini Kaybediyor Mu?

Commerzbank Başekonomisti Jörg Kraemer tarafından yapılan değerlendirmede dolar üzerine yeni bir gündem yaratıldı. Gerçekten de dolar dünya üzerindeki hakimiyetini kaybediyor mu?

Son dönemlerde gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde ciddi bir hakimiyet kuran ve dünyadaki ekonomik dengeleri büyük oranda etkileyen dolar için Commerzbank Başekonomisti Jörg Kraemer’den önemli bir açıklama geldi. Ünlü ekonomist yaptığı açıklamada doların artık kilit para birimi olmanın uzağında olduğunu ve dünya genelindeki hâkimiyetini de kaybetmeye başladığını ifade etti. ABD yaptırım politikasından kaynaklı bir şekilde dünya ekonomisinde bir değişimi öngören Kraemer, şu anda sürecin ABD Başkanı Donald Trump ile birlikte daha da arttığını belirtti.

Trump’ın seçimden galip gelmesi ile birlikte ülkedeki tek taraflı yaptırımların giderek arttığını ve bu durumun dolar üzerinde de olumsuz etkiler yaptığını söyleyen Kraemer, mevcut durumun devam etmesi halinde ABD’nin özellikle Avrupa ülkeleri ile ticaret konusunda zorlanacağını belirtti. Kraemer aynı zamanda “Orta ve uzun vadede, bu daha güçlü bir avro/dolar döviz kuruna işaret ediyor.” Diyerek Euro ve Dolar dengesini de değerlendirdi.

Euro Dolar’ı Geçer Mi?

Doların güç kaybetmesinin aynı zamanda Euro için de büyük bir fırsat olduğunu söyleyen Kraemer, Euro’nun bu fırsatı değerlendirmesi halinde Dolara karşı çok daha güçlü bir rakibin ortaya çıkabileceği ifade etti. Euro’nun dünya ekonomisine girmesi ile birlikte daha yoğun bir şekilde işleme tabi tutulacağını ve bu durum sayesinde de Euro ile Dolar arasındaki farkların giderek artabileceğini söyledi. Üstelik Euro’nun bu değişimi sadece Dolara karşı değil, diğer para birimlerinde de üstünlük sağlayacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.