Döviz İle Kiraya AVM’deki Restoranları Zorluyor

Türkiye’de artan kurlar, döviz üzerinden işlem yapan pek çok sektörü etkilemeye başladı. Son olarak AVM’lerdeki restoranlar artan dövize karşı isyan etti.

Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl AVM’de yer alan restoranların yaşadığı sorunları dile getirdi. AVM’lerdeki kiraların döviz üzerinden yapılmış olması artan kurlar ile birlitke yüksek ödemelerin yapılmasına neden olurken basın ile bir araya gelen Ramazan Bingöl, sektördeki sorunları dile getirdi.

Zorlu Sözleşmeler Sektörü Sıkıntıya Soktu

Türkiye’deki AVM’lerde restoranlara 3-4 yıllık kira ödeme zorunluluğunun getirildiğini ve artan fiyatlar nedeniyle de şu anda firmaların ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığı ifade edildi. Restoranların satışlarını Türk Lirası üzerinden yaptığını vurgulayan Ramazan Bingöl, bu satış türüne rağmen döviz üzerinden ödenen kiranın çok ciddi bir zorluk getirdiğini belirtti. Ramazan Bingöl yaptığı açıklamada özellikle mevcut şartlarda restoranların AVM’de kalmasının oldukça zor olduğunu söyledi.

Dolar Son İki Yılda Yüzde 54 Arttı

Doların son iki yıllık süreç içerisinde yüzde 54 oranında bir artış yaşadığını ve bu nedenle de restoranların sadece bu yıl içerisinde değil, son yıllarda zorlanmaya başladığını dile getiren Ramazan Bingöl, 2018 ile birlikte bu durumun zirveye ulaştığını ifade etti.

“Hizmet Sektörü Zor Durumda”

Şu anda sektör temsilcilerinin önünü görmede zorlandığı ve restoranlarda başlayacak bir sıkıntının pek çok sektörü de etkileyeceğini belirten Ramazan Bingöl,Türk Lirası ile kira ödeme sistemine geçen alışveriş merkezlerine devlet tarafından destek sağlanabileceğini belirtti.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.