Ekonomistler Cari Açık İçin Ne Dedi?

Türkiye’de Mart ayı itibari ile cari açık rakamları açıklanırken, ekonomistler cari açık değerlendirmelerini yaptı. İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan cari açık rakamları gündemi bir anda değiştirdi. Mart 2018 dönemine ait olan bu yeni rakamlarda beklentilerin üzerinde bir cari açığın açıklanması dikkat çekerken resmi rakamlara göre Türkiye’deki cari açık ilgili dönem itibari ile 4 milyar 812 milyon dolar oldu. 12 aylık cari işlemler açığı ise güncelleme ile birlikte 55 milyar 380 milyon dolara yükseldi. Açıklanan rakamlar sonrasında ise ekonomistlerden açıklamalar arka arkaya geldi.

“Beklentilerin Üzerinde”

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı tarafından yapılan değerlendirmelerde en çok rakamların beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine dikkat çekildi. Enerji maliyetinde yaşanan artışın bu konuda etkili olduğunu söyleyen Tokalı,”2016 yılında yüzde 3,8 seviyesine düşen ancak geçen yıl yüzde 5,5’e yükselen cari açık oranının bu yıl da yükseliş trendini koruyacağını ve yüzde 6 seviyesine ulaşacağını düşünüyoruz.” dedi. Mevcut rakamların Türkiye’deki kur, para ve maliye dengelerinin kurulması konusunda daha da önemli hale geldiğini belirten Tokalı, önemli bir politika önlemlerine ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Altının Artışı Sürüyor”

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise altının yükselişine dikkat çekti. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan girişlerin azaldığını söyleyen Erkan, çıkış kısmında çok fazla işlem olduğunu belirtti. Dövizdeki artışların ihracattı arttırabileceğini söyleyen Erkan, bu durumun farklı bir etki yaratabileceğini belirtti.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya ise oranın giderek yükseldiğini söyledi. Yükselişin devam etmesinin stres yaratabileceğine dikkat çeken Yalçınkaya, “Finansman hesabındaki denge bozulmakta ve finansman tarafı yılın üçüncü ayında da zayıf kalmaya devam etmiş.” dedi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.