Eliaçık Uyardı: “Bitcoin’in Çiftlikbank’tan Farkı Yok”

Sanal para birimi, yüksek değeri ile pek çok yatırımcıyı bu alan çekerken ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık’tan yatırımcılara yönelik önemli bir uyarı geldi. Eliaçık, Bitcoin’in Çiftlikbank’tan bir farkının olmadığını söyledi.

Sanal para birimi bitcoini, yeni çıkan altcoinler ile birlikte oldukça ciddi bir gelir vaat ediyor. Bu durum kişilerin bu para birimlerine yatırım yapmasını sağlarken aynı zamanda sistemin her an ciddi bir düşüş yaşayabilme ihtimali, yatırımların da bir anda kaybedilmesine neden olabilir. Bu konuda önemli uyarılarda bulunan Ödeme ve Elektronik Para Derneği Başkanı Burhan Eliaçık, Bitcoin’in Çiftlikbank gibi kısa yoldan para kazanma aracı olduğunu ve yatırım konusunda kişilerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

“Bitcoin Bir Lale Soğanı”

1600’lü yıllarda çok popüler olan lale soğanını Bitcoin ile özleştiren Eliaçık, bir süre sonra lale soğan balonunun patlaması ile birlikte pek çok kişinin bu işten zararlı çıktığını, aynı şekilde Bitcoin için de benzer bir sürecin yaşanabileceğini söyledi. Bitcoin’in hiçbir şekilde yasal bir dayanak üzerine kurulmadığını ve geleceğe yönelik olarak da büyük bir soru işareti taşıdığını söyleyen Eliaçık, kısa yoldan para kazanmak isteyenlerin ellerindeki paralardan da olabileceğini söyledi.

“Bir Yatırım Aracı Olmamalı”

Bitcoin’in gerçek bir para olmadığını özellikle vurgulayan Eliaçık, “Esasen bitcoin’e yatırım yapmanın Çiftlikbank’a yatırımdan farkı yok. Tüm bu nedenlerden ötürü sanal para birimlerine yatırım yapılmasına da sıcak bakmıyorum ve sakıncalı buluyorum” dedi. Eliaçık yaptığı bu açıklamalar ile Türkiye’deki vatandaşlara da önemli bir çağrıda bulunurken, bundan sonraki süreçte Çiftlik Bank benzeri bir durumun yaşanmaması adına vatandaşların bu konuda dikkatli olması istendi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.