Emekli Maaşı Ne Kadar Artacak? İlk Zamlı Maaş Ne Zaman Alınacak?

Türkiye’de Temmuz ayı itibari ile maaşlara yapılacak artış merak ediliyor. İşte konuyla ilgili son güncellemeler ve uzman yorumları.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ilk zamlı maaşını Temmuz ayında alacak. Temmuz ayı itibari ile yapılacak zam sonrasında maaşlarda belirli oranlarda artış olacağı gibi bu artışın nek adar olacağı şu ana kadar açıklanmadı. Fakat uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde zammın yüzde 5 ila 5.5 arasında olabileceği tahmin ediliyor. Bu tahminlerin doğru olması ve zammın yüzde 5.5 oranında artması halinde ise bu oranın emekli maaşlarına yansıması 51 ile 250 lira şeklinde olacak.

Temmuz Zammı Beklenti Yarattı

Bu yılın ilk yarısı itibari ile enflasyon oranları yüksek olurken bu durum emekli maaşlarına olumlu bir şekilde yansıyacak. Ocak ve Nisan arasındaki dönemde enflasyon yüzde 4.69 olarak açıklandı. Mayıs ve Haziran ayındaki enflasyon oranlarının daha da yüksek olması beklenirken yüzde 5’in aşılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu da emeklilerin umudunu arttırıyor.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

Şu anda mevcut şartlar dahilinde Türkiye’deki en düşük emekli maaşı 935 TL. enflasyon oranlarının yüzde 5.5 olması ile birlikte bu maaşta 51 TL’lik artış olacak ve maaşlar 987 TL’ye yükselecek. En yüksek maaş alan emekli ise şu anda 4 bin 481 TL’lik maaş alıyor. Yüzde 5.5 oranında artış ile birlikte bu maaş ise 4 bin 731 lira 72 kuruş olacak. Bu kişilerin maaşlarında ise 250 TL’lik bir artış görülecek.

Emekliler Temmuz ayı itibari ile artış alacağı gibi aynı zamanda çift ikramiye dahilinde de Ramazan Bayramı öncesinde ikramiye alacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.