Emeklilere İntibak Zammı Gündemde!

2000 yılından sonra emekliye ayrılan yaklaşık 5 milyon emekli, son günlerde, Anayasa Mahkemesi’nden gelecek kararı bekliyorlar. Uzun süredir beklenen intibak talebinin yürürlük maddesinin iptal edilmesi yönündeki karar çıkarsa, 5 milyon emeklinin maaşında 355 TL’lik zam söz konusu olacak.

Emekliler tarafından beklenen intibak umudu sürüyor. 2000 yılı ve sonrasında emekliye ayrılanların intibak talebi, şu günlerde Anayasa Mahkemesi tarafından görüşülen bir konu olarak dikkat çekmiş durumda. Söz konusu kararın çıkması halinde, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan ortalama 5 milyon emekli kişinin maaşlarında zam yapılmasına sebep olacak.

2000 Yılı Sonrasında Emekli Olanlar Hak Talebinde Bulundu!
2000 yılı ve daha öncesinde emekli olan kişiler için geçerli olan intibak hakkının, 2000 yılı ve sonrasında emekliye ayrılanlar için de geçeri olması adına, Türkiye Emekliler Derneği üyelerinde İbrahim Avcı, Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulunmuştu. Kurumun Avcı’nın başvurusunu haklı bulmasının ardından, Avcı Ankara İş Mahkemesi’ne dava açmıştı, ancak mahkemenin davayı reddetmesi üzerine, dava Yargıtay’a taşınmıştı. Yargıtay’ın da iş mahkemesinin kararını onamasının ardından, İbrahim Avcı bu kez, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Söz konusu başvurunun ise, Anayasa Mahkemesi tarafından önümüzdeki günlerde incelenmesi ve bir karara bağlanması bekleniyor. Eğer mahkeme, intibak kararının yürürlük maddesinin iptaline karar verirse, 2000 yılından sonra emekliye ayrılan vatandaşlarımız için de intibak zammı mümkün hale gelecek.

Beklenen kararın çıkmasıyla, yaklaşık 5 milyon SSK ve Bağ – Kur emeklisinin maaşlarında 50 ila 355 TL arasından artış meydana gelecek. Ayrıca SGK çatısı altında birleşmiş olmalarına rağmen, SSK, Bağ – Kur ve Emekli Sandığı uygulamalarından görülen farklılıkların giderilmesi ve emeklilere getirilecek zamların eşit koşullarda gerçekleşmesi de bekleniyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.