Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Son Durum Gelişmeleri

Türkiye’de son yıllarda en fazla beklentinin oluştuğu alanlardan biri haline gelen emeklilikte yaşa takılanlar için her gün yeni bir gelişmenin olması bekleniyor. Son gelişmeler çok iç açıcı olmasa da, umutlar hala devam etmekte. Emeklilikte yaşa takılanlar için gözler devamlı SGK’da. SGK tarafından EYT hakkında yapılan son açıklamalar emekligundem.com üzerindeki bu sayfamızda güncel şekilde yer alacaktır. Bu sayfayı tarayıcınızın sık kullanılarına eklemenizi ve sık şekilde takip etmenizi tavsiye ederiz. Nitekim konu hakkında her gün yeni gelişmeler olabilmekte.

Bilindiği gibi emeklilikte yaşa takılanlar, emeklilik için gününü tamamlamış fakat aylık almak için yaş beklemek zorunda olanları kapsıyor. Yani emeklilik hakkı kazanan, fakat yaşının henüz aylık bağlanmasına izin verilmemesi anlamına geliyor. Günümüzde emekli aylığını alabilmek için kadınların 58 yaş, erkeklerin ise 60 yaşını doldurmaları gerekmektedir. Yaşa takılanların umudu ise yaş beklemeden aylık alabilmek.

Emeklilikte yaşa takılanların en büyük sorunu, emekli olup işten ayrılmak zorunda kalan, aktif olarak çalışmayan kişilerin maddi sıkıntı çekmesi. Ciddi bir problem olması sebebiyle aylık bağlanmasını bekleyen vatandaşlar, yaş beklemenin kendilerini mağdur ettiği düşüncesini savunuyor. Peki SGK cephesi bu durum hakkında ne düşünüyor? İşte EYT hakkındaki son açıklamalar.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Haberler

SGK başkanı Mehmet Selim Bağlı, son açıklamalarında yaş beklemeden emekli olmak isteyenlere emekli aylığının bağlanmasının bütçe tarafından karşılanmasının zor olduğunu savundu. Emeklilere yıllık 20 milyar liralık bir ödeme gerçekleştiğini belirten SGK başkanı, yaşa takılmadan direkt emekli aylığı bağlama yoluna gitmeleri halinde sistemin bu yeniliği kaldırmasının mümkün olmadığını söyledi. Eğer bu yönde bir değişiklik yapılırsa maaşları yarı yarıya düşürmek gerektiğini de ekleyen Mehmet Selim Bağlı, bu konuda anlayış beklediklerini iletti.

Yeni Bakan Umut Olabilir!
Diğer yandan eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Mehmet Müezzinoğlu’da konu hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamasında vatandaşın yaş beklemesi gerektiğini, sabırlı olunmasını ve bu konuda bir düzenlemenin zor olduğunu bildirmişti. Düzenleme üzerine ise herhangi bir çalışma olmadığını belirten Mehmet Müezzinoğlu, yaş bekleyenler için adeta tüm kapıları kapatmıştı. Yerine gelen yeni bakan Jülide Sarıeroğlu’nun bu konuda bir hamlesi olur mu bilinmez fakat emeklilik için yaş bekleyenler için yeni bir umut olacağı kesin.

Diğer yandan emeklilikte yaş bekleyenlerin beklentilerinin karşılanması için yıllık 450 milyar liralık bir maliyet gerektirdiği belirtiliyor. Şuan yıllık bazda emeklilere ödenen tutar ise 20 milyar lira olduğu söylenmişti. Bu durumda yaşa takılanlar için aylık bağlanması zor gibi görünüyor. Fakrlı bir formül geliştirilir mi bilinmez fakat yapılan tüm açıklamaların olumsuz olması, yeni değişikliklerin önünü tıkıyor.

Yaşa Takılma Konusunda Isrardan Vazgeçilmesi Bekleniyor!
Emeklilik için yaşa takılanlar hakkındaki son gelişmelerde ise yaşa bakmaksızın emekli olmayı bekleyenlerin bu bekleyişten vazgeçmesi bekleniyor. Bu konuda ülkede ciddi bir baskının oluşturulduğu söylenirken, bu durumun algı oluşturulmasına sebebiyet verdiği aktarılıyor. Vatandaş ise ümidini yitirmek ya da vazgeçmek istemiyor. Konunun sık sık gündeme getirilmesi yetkililerin devamlı açıklama yapmasına sebep olurken, aynı zamanda konunun rafa kaldırılmasını engelliyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

 HAMDULLAH GÜL 6 Aralık 2017 Cevapla
6 0

15 yıldır yaşa takılanlarla dalga geçen bu hükümet Sandıkta Tusunami görecek. Göstereceğiz Dalga nasıl geçiliyor. Haziran seçimlerinde kaybedilen oylarınız ile ucundan döndünüz, referandumda mühürsüz oylarla ancak yırttınız amaaaaaa 2019 seçimlerinde silindir gibi geçeceğiz bu hükümetin üzerinden. EYT nin ahı yerde kalmaz.

     Vedat kıral 12 Aralık 2017 Cevapla
    2 0

    Biz ne anlatırsak anlatalım bu iş arkadaşlar vicdan işidir o anlamda vatandaşın derdinden anlamazlar anlamaları için dört kişilik aile 1400tl gecikince anlarlar ne dersek dıyelım

 Mustafa Kemal 14 Şubat 2018 Cevapla
8 0

Sandıkta hakkımızı alacağız. Bu kul hakkı yiyen sözde müslüman hükümet 7 yıl bekle diyor. Aylık 2.900 TL emekli maaşım olacaktı. 2.900*12 = 34.800 TL. / 34.800 TL * 7 = 243.600 TL Sadece Benim hakkım olan bu… diğer EYT li kardeşlerim de aynı durumda. Haram olsun Saraylarınız, varak kadehleriniz. Haram olsun milyonluk mercedesleriniz, haram olsun yediğiniz haklarımız. Sizden ve çoluğunuz çocuğunuzdan çıkar inşallah.

 Mustafa Kemal 19 Nisan 2018 Cevapla
5 0

EYT hakkını Sandıkta almak için geliyor. 24 Haziranda ne bu hükümet ne çalışma bakanı ne başbakan nede cumhurbaşkanı kalmayacak. Gasp edilen haklarımızın hesabını Sandıkta sormaya geliyoruz.

 murtaza 20 Nisan 2018 Cevapla
4 0

EYT 24 Haziranda bu hükümeti sandığın dibine gömecek ve bir daha çıkamayacaklar.

 hakan baş 30 Nisan 2018 Cevapla
2 0

hakkımızı yıyenlere hesap sorma vaktıdır.24 hazıranda eyt madurlarından 1 tane oy beklemeyin.bu durumda olan kac vatandas var bılmıyorum ama 500 bın kısı varsayalım aılesyle bırlıkte 2 mılyon kısı eder ortalama.2 mılyon kısı akp ye oy vermedıgınde anlayacaklar .sız sıranzı savdınız SIMDI SIRA 24 HAZIRANDA BIZDE.

 Mustafa Kemal 8 Mayıs 2018 Cevapla
3 0

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Erken emekli olmak isteyenler değildir ! 1999 yılında çıkan yasa ile hakları gasp edilmiş Emekli olmayı bekleyenlerdir. 16 yıldır EYT ile dalga geçen bu hükümet 24 Haziran 2018 tarihinde sandıkta bitecek bir hükümettir. Bu Hükümeti bitirecek olanda EYT dir. Bu böyle biline !…

 ALİ 8 Mayıs 2018 Cevapla
1 0

1999 yılında bu kanunu çıkaranların durumları ortadadır…Allah ın adaleti , yenilen bu kul hakkının peşini bırakmaz.

 tarkan 13 Mayıs 2018 Cevapla
0 0

biz eyt liler olarak hakımız olanı istiyoruz

 Mustafa Kemal 17 Mayıs 2018 Cevapla
1 0

16 yıldır her seçimden önce emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözeceğiz diyen bu hükümete oy yok. Yalancılara , dolandırıcılara oy vermiyoruz.
Saygılarımızla EYT.