Emeklinin Ocak Zammı Daha Yüksek Olacak!

Ağustos ayında yapılan görüşmelerden çıkan sonuca göre Ocak 2018’de yapılacak zam miktarı %3.66 olarak öngörülmüştü. Fakat emekli kesim için yeterli olmayan bu zam miktarı için beklentiler daha fazla zamdan yana. Bu beklentiye yanıt gelir mi bilinmez fakat bugün yaşanan önemli bir gelişme, emeklinin daha fazla zam alacağına yönelik önemli bir detay sunuyor. Merkez bankası, yıl sonu enflasyon tahmin oranını arttırdı. Bu da emeklinin zammında değişiklik yaşanmasına sebep olabilir. Fakat tahmin oranının yükseltilmesine rağmen hala düşük düzeyde kalması çok tatmin edici boyutta değil.

Merkez Bankasının Tahmini %3.69’a Çıktı!
Bildiğiniz üzere memur ve emekli zamları enflasyon oranlarına göre hesaplanarak yapılıyor. Merkez bankasının yıl sonu enflasyon oranına yönelik yaptığı tahminde artış yaşandı. Bugünkü yeni tahminde banka %9.8’lik bir oran sundu. Bu oran eğer gerçek olursa emeklinin zammı %3.66 değil %3.69 olarak gerçekleşecek. Zam SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin tamamını kapsıyor.

MB tarafından yapılan tahminde her ne kadar artış görülse de, beklentileri karşılayan bir rakamın çıkmaması, emeklinin daha fazla zam için beklentisinin de devam etmesine sebep olacak. Geçtiğimiz yıl büyük bir hüsran yaşayan emekliler için promosyon ödemeleri bir nebze de olsa avantaj yaratmıştı. Fakat bu yıl ek ödeme almayacak olan emekliler için tek yol daha fazla zam alabilmek. Aksi taktirde emekliler ay sonunu getirebilmek için yine hesap kitap yapmak zorunda kalacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.