Emniyet Kemeri Susturucu Reklamlarına Ceza Geldi!

Emniyet kemeri susturucusu olarak çeşitli platformlarda yapılan reklamlara ceza geldi. Konuyla ilgili açıklama ise Bakan Tüfenkci’den geldi. İşte detaylar.

Türkiye’de yeni model araçlarda emniyet kemerinin takılması zorunlu olurken, kemerin takılmaması halinde sistem tarafından sürekli uyarı veriliyor. Bu uyarının kaldırılması adına ise emniyet kemeri susturucusu olarak tanıtılan ürünlerin satışı yapılırken, bu konuda hükümetten ilk adım geldi. İnternet üzerinden satışı yapılan bu ürün için çok sayıda başvurunun yapıldığını ve Reklam Kurulu tarafından da bu konuya dikkat çekildiğini söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yapılan incelemeler sonucunda emniyet kemeri susturucusu reklamları için durdurma kararı alındığını belirtti. Üstelik bu konuda çalışma yapan firma ve kişilere de ceza kesildiğini hatırlatan Tüfenkci 70 bin TL’lik idari para cezasının verildiğini söyledi.

Yazılı Açıklama Yaptı

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Tüfenkci, tüketicilerin sağlık ve güvenliğini tehlikeye atan bu tip ürünler için Reklam Kurulu’nun önlem almak zorunda olduğunu ve bu nedenle de benzer soruşturmaların her zaman kurul tarafından yapılacağını belirtti.

“EGM Verileri Dikkate Alındı”

Konuyla ilgili kararın verilmesi aşamasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan istatistiklerin de dikkate alındığını ve bu doğrultuda karar verildiğini söyleyen Bakan Tüfenkci, emniyet kemerinin kullanılmamasından dolayı çok sayıda vatandaşın yaşamını yitirdiğine dikkat çekti.

Otomobillerde ağır yaralanma risklerini yüzde 45, kamyonetlerde yüzde 60 oranında azaltan emniyet kemerinin kullanılmasının önemli olduğunu ve bu kapsamda da yolcu ve şoförlerin bu konuda dikkatli olmasını isteyen Tüfenkci, emniyet kemeri susturucusu olarak satışı yapılan ürünlerin de bu açıdan kesinlikle onaylanmadığını belirtti. AKS Aksoy Bilgi Teknolojileri Oto İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti. bu kapsam altında ilk ceza alan firma olurken, uyarı sistemlerini devre dışı bırakan ürün satmak nedeniyle firma yüksek oranda ceza aldı.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.