Enerji Firmalarına Uyarı: Bozuk Sokak Lambaları İçin Ceza Geliyor

Türkiye özelleştirmesi yapılan bölgesel enerji dağıtım firmaları için yeni yaptırımlar geliyor. Açıklamalara göre onarılmayan sokak lambaları için firmalara ceza kesilecek.

Türkiye’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından başlatılan yeni çalışma, aydınlatma konusunda yetkili firmalara yeni sorumluluklar yüklüyor. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamalarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Genel Aydınlatma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği dahilinde yeni düzenlemelerin Resmi Gazete’de yayınlandığı belirtilirken, resmi olarak duyurulan bu gelişme ile birlikte düzenlemeler de yürürlüğe girmiş oldu.

Elektrik Şirketleri İhmalde Bulunamayacak!

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) bünyesinde çalışan özel elektrik dağıtım şirketlerini ilgilendiren bu yeni düzenlemelere göre özellikle sokak aydınlatmalarında artı daha sıkı takip gelecek. Düzenli olarak armatürlerin kontrol edilmesi ve özellikle eksikliklerin belirlenmesi halinde hemen arızanın giderilmesi gerekecek. Vatandaşların fotoğraf ya da farlı yollarla başvuru yapması da mümkün olurken, arıza süreci de kısa zaman içerisinde tamamlanmak zorunda.

Arıza İçin 24 Saatlik Süre Tanındı

Yeni düzenleme ile birlikte aydınlatma konusunda firmaların 24 saati olacak. 24 saat içerisinde yapılmayan işlemlerde ise firmalara ceza kesilecek. Bu düzenlemede muaf tutulan işlemler ise yeraltı kablo tamiratı, direk montajı, komple pano değişimi oldu. Bu düzenlemeler için 24 saat yerine 72 saat gibi bir süre sınırlaması getirildi.

Ceza 572 TL!

TEDAŞ tarafından yapılacak takip ile birlikte eksikliğin belirtilen süreler içerisinde giderilmemesi halinde cezai işlemler uygulanacak. Her bir direk ya da aydınlatma için ayrı bir cezanın kesileceği açıklanırken, firmalara tek tek 572 TL’lik cezalar kesilecek. Aynı zamanda ilgili firmaların durumu direk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na rapor edilecek.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.