Erik Tarladan Tezgaha Kadar 7 Lira Artıyor

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisi olan eriğin tezgahta yüksek fiyatta olması, aracı paylarını yeniden gündeme getirdi. İşte tartışılan erik ekonomisi.

Türkiye’nin en önemli erik yetiştirilen merkezlerden birisi olan Eşme’de bu yıl erik konusunda farlı bir durum yaşanıyor. Üreticiler fiyatları düşürerek 3 TL’den erik satışına başlamasına rağmen bu durum tezgahlara hala yansımış değil. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda eriğin tezgaha gidene kadarki süreç içerisinde kilogram başına 7 TL’lik bir artış yaşadığı ifade edilirken bu durum en çok üreticileri kızdırdı. Üreticiler tarafından yapılan değerlendirmelerde fiyatların bu kadar yüksek olmasının kendilerini çok ciddi şekilde etkilediği özellikle vurgulandı.

Türkiye’ye Yayılıyor

Eşme’de yapılan üretimler ile birlikte tüm Türkiye’ye erik dağıtımı yapılırken üreticilerden düşük fiyatlarla erik falan aracılar yüksek kar oranları ile erik satışı yapıyor. Bu nedenle de en çok kazanan aracılar oluyor.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan erik üreticisi Hüseyin Bayrak ise 2018 yılının verim açısından son derecede iyi geçtiğini fakat mahsulün çok olması nedeniyle kalitede biraz düşüş görüldüğünü söyledi. 2017 yılında daha kaliteli üretimlerin yapıldığına değinen Bayrak, en iyi eriğin bile bölgede 4 TL’den satıldığını söyledi. Fiyatların düşük olması nedeniyle üreticilerin zorlandığını söyleyen Bayrak, bu seneki fiyatların üreticileri çok fazla tatmin etmediğini ifade etti.

Bir değerlendirme ise erik üreticisi İrfan Erçetin’den geldi.  Türkiye’nin hiçbir yerinde üretilemeyen bir eriğin üretildiğini belirten Erçetin, tatlı ve kaliteli üretimlerinin hak ettiği değeri görmediğini söyledi. Erçetin, “Pazarda diyorlar ki bu erik 3 lira eşme eriği niye 5 lira- 8 lira. 3 liralık eriği ağzına aldığında atıyorsun yere. Bizim eriğimizin farkı tadında, kalitesinde. Pazarda 10 lira ama üretici bunu 2,5 liraya satamıyor. Şu anda piyasa çok durgun” dedi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.