Estetik Diş Tedavileri Artık SGK Kapsamında!

SGK’dan diş estetiğine yönelik önemli bir adım geldi. Yüksek ücretler karşılığında gerçekleştirilen estetik diş tedavileri, artık SGK kapsamında kamuya bağlı sağlık kuruluşlarında cüzi rakamlar ile yapılabilecek. Açıklamaya göre dörtte bir fiyatına estetik diş tedavisinin yapılacağı bildirildi. Diş estetiğine ilişkin tedaviden faydalanmak isteyenler kamu ile bağlantısı olan ağız ve diş hastanelerinde estetik tedavisi alabilecekler.

Estetik diş tedavisinde son yıllarda revaçta olan zirkonyum kuron uygulamasının SGK kapsamına dahil olması, önümüzdeki dönemlerde estetik diş tedavisi olmak isteyenlerin artışına sebep olacak. Özellikle eksik dişi olanlar için uygulanan implant tedavinin devlet güvencesi altına girmesi, çok sayıda vatandaşın şimdiden gün almasına neden olabilir.

Yoğun Talep İstihdamı Arttırabilir!
En büyük sıkıntı ise kamuya bağlı olarak bulunan ağız ve diş hastanelerinin yeterli sayıda olmaması. Bu konuda kısıtlı yerler olması tedavi almak isteyenleri zorda bırakacak tek olumsuz durum olarak görülüyor. Buna rağmen Türkiye’nin bir çok ilinde tedavi olmak mümkün. Uygulama kapsamında talebin artması, yeni istihdam alanının da oluşmasına neden olacağı kesin.

Korkulan ise yoğun talebin oluşması halinde tedavi almak isteyenlere dönüşün geç yapılabilme ihtimali. Bilindiği üzere ülkemizde ortodonti tedavi de SGK kapsamında sunulmakta fakat bu yönde talebi olanlara tedaviyi alabilmeleri için sıra veriliyor. Sıranın gelmesi ise biraz zaman alabiliyor. Yeterli estetik diş tedavisi uygulaması yapabilecek diş hekimleri olmaması halinde bu tür bir sorun ortaya çıkabilir.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.