Fenomenlere Kötü Haber: Vergi Geliyor

Türkiye’de internet üzerinden kazançlar giderek artarken konuyla ilgili yasal düzenlemenin yapılacağı açıklandı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, sosyal medya üzerinden tanıtım yapan fenomenlere kötü haberi verdi. Yeni düzenlemeler ile birlikte bu alanda yasal zorunluluğun getirileceği ve artık reklam ile para kazananların vergi ödemeye başlayacağı belirtildi. Yeni düzenleme sosyal medya kazançlarının yanı sıra online ticaret ile para kazananları da kapsayacak. Bu nedenle de bundan sonraki süreçte online olarak kazanç sağlanacak her türlü etkinlik vergi ile değerlendirilecek, devlet gerekli kesintileri yapacak.

Siteler Taranıyor

Ağbal yaptığı açıklamada aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tüm internet sitelerinin taranmaya başladığını söyledi. Yeni oluşturulacak Risk Analiz Merkezi tarafından takibin başlatılarak gerekli çalışmaların yapılacağını söyleyen Ağbal, video sitelerinin de kapsam altında olduğunu belirtti.

18 Yaş Altına Vergi Geliyor

Ağbal vergilendirme konusunda yaş sınırının olmadığını, 18 yaş altındaki kişiler için kanunu temsilci aracılığıyla beyannamenin verileceğini söyledi. Ağbal açıklamasında video yayınlayarak kazanç sağlayan kişilerin de kapsam altında olduğunu söyledi. Bu doğrultuda ise Youtube ve Twitch gibi özel platformlar üzerinden yapılan yayınlar ile elde edilecek gelirlerin de bu kapsamda değerlendirilip değerlendirilmeyeceği merak edildi. Mevcut açıklamalara göre bu alanlar da vergi kapsamında olacak.

Türkiye2de faaliyet gösteren pek çok firmanın konuyla ilgili girişimde bulunduğunu da hatırlatan Ağbal, kısa süre içerisinde bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılarak yasal sistemin kurulacağını belirtti.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.