Fıstık Fiyatlarına Karşı Başlatılan Boykot Büyüyor

Antep fıstığı fiyatlarının giderek artması, tatlıcılardan tepki gördü. Başlatılan boykota pek çok firma katılmaya başladı. İşte sektördeki son durum.

Türkiye’de Ramazan ayı ile birlikte fiyatlarda genel bir artış yaşanırken 2 aylık süre içerisinde 220 TL’ye kadar çıkan antep fıstığı fiyatları tatlı sektörünü derinden etkiledi. Konuyla ilgili önemli değerlendirmelerden birisi Bursa Tatlıcılar Odası Başkanı Necip Daş’tan gelirken Necip Daş mevcut fiyatlar düşüne kadar antep fıstıklı baklavanın satılmayacağını söyledi. İş yeri sahibi aynı zamanda antep fıstıklı tatlı satmıyoruz yazan bir afişi de camına asmış durumda.

2 Ay Önce Kilosu 90 TL’den Satılıyordu

2 ay önce 90 liradan satışı yapılan antep fıstığının kısa süre içerisinde yüzde 100’ü aşan bir zam alması, fiyatları etkilediği gibi antep fıstıklı tatlı yapımını da zora soktu. Fıstıklı baklava satışı çoğu firma tarafından durdurulurken şu anda tatlı sektörü fiyatların normale dönmesini bekliyor. Artan fiyatlar, baklava fiyatlarına da yansıdığından dolayı vatandaşın alım gücü de zorlanmış durumda. Yapılan değerlendirmelerde kilosu ortalama 15-20 TL’den satılan tulumba tatlısının daha çok ilgi gördüğü belirtildi.

Antep Fıstığı Sektöründe Seçenekler Az

Türkiye’deki antep fıstığı sektörünün 3-4 kişiye bağlı olması, aynı zamanda fiyatlara müdahale konusunu da zorlaştırıyor. Öyle ki hasat zamanında üreticilerden ortalama 50 TL’den alınan antep fıstığı, karaborsa satışları ile yüksek fiyatlardan satışa çıkıyor. İki hafta önce 150 TL’ye kadar çıkan antep fıstığının Ramazan ayı itibari ile satış fiyatı ise 220 TL’ye yükseldi. Ramazan Bayramı öncesinde durumun nasıl seyredeceği ise merak ediliyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.