GSS’de Değişim 1 Nisan’da Başlıyor!

Genel Sağlık Sigortası kapsamında getirilen yeni düzenlemelere 1 Nisan tarihinden itibaren geçiliyor. Uygulamanın başlatıldığı 2012 yılından itibaren gelir testi yaptırmaması nedeniyle borcu katlanan vatandaşların, borç miktarları 1 Nisan’dan itibaren güncellenmiş fiyatlarıyla belirlenecek.

Genel Sağlık Sigortası’na getirilen yenilikler aşamasında nihayet sona gelindi. 1 Nisan’dan itibaren fiili olarak uygulanmaya başlanacak yeni GSS için, vatandaşlar gün sayıyor. Zira yenilenen GSS kapsamında belirlenen yeni uygulamalara göre, GSS’nin başlatıldığı 2012 yılından bu yana biriken borçlarda büyük oranda indirime gidilecek. GSS’li olan yaklaşık 5 milyon vatandaşın binlerce liralık borçları, 1 Nisan’dan itibaren yeniden hesaplanmaya başlanacak. 2012 yılının ilk gününden itibaren GSS kapsamına alınan ve gelir testini hiçbir şekilde yaptırmayan vatandaşın şu anki borcu yaklaşık 17 bin 489 TL, ancak 1 Nisan’dan itibaren gecikme ve faiz miktarları silinerek, söz konusu borç miktarı 3 bin 989 TL’ye indirilecek.

Ödeme Miktarı Düşük ve Sabit Olacak!
GSS ile ilgili yapılan köklü değişikliklerin torba yasa ile Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, binlerce vatandaş yeni uygulamanın geçerli olmaya başlayacağı günü bekliyor. Öyle ki, söz konusu vatandaşlar, GSS prim borçlarını ödeyemediği için uzun süredir sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordu. Bu durum için, vatandaşın yüreğine adeta su serpecek olan yeni GSS uygulamasında da, şüphesiz en iyi uygulamalardan biri de GSS prim miktarlarının aylık olarak sabitlenmesi oldu. Mevcut sistemde vatandaşın gelir seviyesine göre belirlenen aylık prim borcu, yeni uygulama ile sabitlenerek 53.33 TL olarak belirlendi. Bundan böyle, gelir seviyesine bakılmaksızın, herhangi bir işte çalışmayan vatandaşlar da aylık 53.33 TL prim ödemeyi taahhüt edecek ve gelir testi yaptırma zorunluluğu ortadan kalkacak. Ancak 53.33 TL’yi ödeme gücü olmadığını belirten vatandaşlar, yine gelir testi yaptırmak durumunda kalacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.