Gümrük Vergi Muafiyeti Düşürüldü!

Yurt dışından ürün alarak gümrükten Türkiye’ye yasal yollarla sokan kişiler artık limite takılabilir. Zira gümrük vergi muafiyeti için yeni düzenleme yapılarak limit 22 Euro’ya düşürüldü.

Türkiye’de uluslararası pazarda popüler durumda olan alışveriş siteleri üzerinden alışveriş rakamları giderek artarken konuyla ilgili hükümet cephesinden farklı bir hamle geldi. Öyle ki kişilerin 30 Euro’ya kadar getirttiği hiçbir üründe ek bir vergi ya da gümrük vergisi alınmazken bundan sonraki süreçte bu durum değişecek.

Gümrük Vergi Muafiyetinde Yeni Limit 22 Euro

Gümrük vergi muafiyetinde 30 Euro olarak belirlenen limit, yeni düzenleme ile birlikte 22 Euro’ya düşürüldü. Bu düşüş sonrasında kişiler 8 Euro’luk bir limit avantajından yararlanamayacak duruma geldi. Bu durum kişilerin bundan sonraki süreçlerde alışverişlerini de 22 Euro ile sınırlandırmasına neden olacak. Zira bu limitin aşılması halinde gümrük vergileri ile birlikte miktar çok daha artmış olacak ve yurt dışından alışveriş yapmanın bir avantaj da kalmayacak.

Resmi Gazete’de Yayınlandı

İlgili düzenlemeler Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş durumda. 4458 sayılı gümrük kanununun bazı maddelerinin uygulanması hakkında kararda değişiklik adı ile yayınlanan düzenlemede birkaç istisnaya da yer verildi. Düzenlemede 150 Euro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap ve benzeri basılı yayının getirtilmesinde herhangi bir şekilde vergi işleminin yapılmayacağı ve bu ürün grubunun muaf tutulacağı belirtildi.

15 Gün Sonra Yürürlükte

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenleme ile birlikte resmi sürecin 15 gün sonar başlayacağı belirtildi.  Bu bakımdan kişiler 15 gün geçtikten sonra artık yeni limit üzerinden işlem yapmak zorunda kalacak. Gümrükte takılabilecek ürünler için kişilerin ek vergi ödemesi yapmaması halinde farklı işlemler uygulanacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.