Halkalı Çerkezköy Tren Hattı İçin İhale Süreci Başladı

Türkiye için önemli projelerden birisi olan Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule Kesimi için ihale süreci başladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Türkiye’deki tren hattı projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şu anda tren hattı projesi için en önemli bölümlerden birisi olan Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule kesimi için ihale sürecinin başladığını belirten Arslan, bu çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlanacağı ve ihale ile birlikte çalışmaların ihale şartnamesine uygun bir şekilde başlayacağını söyledi.

AB Hibe Programıyla Desteklenecek!

Arslan yaptığı açıklamada proje için AB hibe programının desteğine dikkat çekerken, Türkiye’nin ek maliyet karşılamadan yapabileceği bu proje Türkiye adına büyük bir önem taşıyor.  İlgili proje için en önemli noktalardan bir diğer projenin Asya ve Avrupa arasında yeni bir köprü oluşturacak olması. Bu bakımdan projenin tamamlanması ile birlikte yük taşımacılığı gibi farklı alanlar için hattın aktif bir şekilde çalışacağı belirtilirken aynı zamanda ipek yolunun canlandırılması adına da projenin önemli oldukça fazla.  Arslan, “Bu proje ile birlikte AB’yi, AB ülkelerini Türkiye’ye taşımacılık anlamında komşu yapmış olacağız. Bununla yetinmeyip bu yük taşımacılığını Asya’ya kadar götürebileceğimiz gibi denizaşırı ülkelere gönderebilir hale geleceğiz. Bu bence çok önemliydi” diyerek bu konudaki düşüncelerini dile getirirken, mevcut projelerin başarılı bir şekilde sonuçlanması aynı zamanda Türkiye AB süreci için de önemli bir katkı sağlayacak.

Görüşmeler Meyvesini Veriyor

Türkiye ile AB Komisyonu Ulaştırmadan Sorumlu Komiseri Violeta Bulc arasında son aylarda temaslar giderek artarken bu durum AB’ye giriş konusunda Türkiye’deki beklentileri de arttırdı. Yapılan görüşmeler sonrasında Bulc tarafından da bir değerlendirme gelirken Bulc, “Yapmış olduğumuz bu demiryolu projesi bütün denizleri birbirine bağlayan bir proje. Kuzey Denizi’ni, Baltık Denizi’ni, Akdeniz’i ve Karadeniz’i birbirine bağlıyor. Dolayısıyla da Türkiye’nin bu anlamda, ulaştırma alanında doğu ile batı arasındaki tarihten gelen kavşak olma özelliğini günümüzde devam ettirmesine katkı yapan bir proje.” dedi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.