Hükümetten Yaşlı Ve Engellilere 7.5 Milyarlık Destek

Yaşlı ve engelli bakımı yapan vatandaşlara yönelik sağlanan evde bakım yardımlarında sadece geçtiğimiz yıl içerisinde 7 milyar 48 milyon liralık ödemenin yapıldığı belirtildi.

Türkiye’de toplumun her alanına farklı teşvikler ve destekler sağlanırken vatandaşların daha rahat bir yaşama ulaşması hedefleniyor. Türkiye’de en çok destek alan desteklerden bir tanesi yaşlı ve engelli bakımı yapan vatandaşlara sağlanan evde bakım yardımları olurken bu yardımlar ile birlikte muhtaç ve kimsesiz olan yaşlılara sağlanan maddi destekte yüksek rakamlara ulaşıldığı belirtildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan bu desteklerde 2017 yılı sonuna kadar yaşlı, engelli vatandaş yakınlarına yapılan ödemeler için hazinede 7 milyar 486 milyon TL’lik ödenek ayrıldı.

Türkiye’de Nüfusta Yaşlı Oranı Ne?

Yapılan açıklamalarda aynı zamanda Türkiye’deki 65 yaş üstü nüfus ile ilgili istatistiki bilgiler de verildi. 2016 sonu itibarıyla yüzde 8,3 olan bu oran oranın 2018 sonunda yüzde 8,7 olması bekleniyor. Aynı zamanda geleceğe yönelik yapılan tahminlerde aynı oranın 2023’te yüzde 10,2’ye ve 2050 yılında da yüzde 21’e çıkması bekleniyor. Bu nedenle de ilerleyen yıllarda devlet bütçesinden ayrılan ödemelerin daha da yükselmesi bekleniyor. Mevcut nüfus bilgilerini kullanan ve buna göre yeni düzenlemeler yapan bakanlık “aktif yaşlanma” politikası oluşturuyor. Uygulama başladığı günden itibaren Türkiye’de yeni bir düzen oluşurken binlerce yaşlı vatandaş da daha iyi yaşam şartlarına sahip oldu. Aynı zamanda yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere bakmak zorunda kalan vatandaşlara da maddi açıdan sağlanan destekler, mevcut ilişkilerin daha iyi olmasını sağladı.

500 Bin Yaşlı Yakınına 5 Milyar Liralık Destek

Yapılan ödemelerin kalem kalem ayrılmasında ise sadece ekonomik açıdan zor durumda olan ve kendine bakabilecek durumda olan yaşlılar için 5 milyar 750 milyon TL’nin ödendiği belirtildi. Bu yardımı alan kişi sayısı ise 500 bin olarak açıklandı. Bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımına destek için, hane başına aylık 1085 lira ödeme yapıldı.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.