Hurda Araç İndirimi Resmi Düzenleme Geldi

Türkiye’de uzun zamandan beri konuşulan hurda araç indirimi ile ilgili resmi düzenlemeler gerçekleşti. İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye’de araçların yenilenmesi ve hurda araçların trafikten çekilerek değerlendirilebilmesi adına hurda araç indirimi düzenlemesi resmen yapıldı. Uzun zamandan beri gündemde yer alan ve merak edilen düzenlemelerin resmiyet kazanması ile birlikte kimlerin bu imkanlardan yararlanacağı da belli oldu.

Bakanlar Kurulu’ndan Son Düzenlemeler Geldi

Hurda araç indirimi için ilk olarak 27 Mart’ta 7103 sayılı kanun yürürlüğe girmişti. Bu kanun ile birlikte 2019 yılı sonuna kadar 16 ve üzeri yaştaki aracını, kayıt ve tescilini silerek hurdaya çıkaran ya da ihraç edenlere, aynı cins yeni araç almaları halinde yeni bir teşvik sağlanacağı ifade edilmişti. Bu teşvik dahilinde ise maksimum limit 10 bin lira olarak belirlenmişti. Bakanlar Kurulu’ndan yeni araç satın alımları ile ilgili detaylar belirlenirken söz konusu indirim miktarı ile ilgili şu anda tüm şartlar netleşti.

Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamalarda “yeni aracın ÖTV matrahı” olarak yeni bir tanımlama yapılırken ÖTV indiriminde bu hesaplamaların geçerli olacağı ifade edildi.

Hangi Araç İçin Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamalara göre destekler şöyle;

Vergisiz fiyatı 46 bin lirayı aşmayanlar için 10 bin lira,

Vergisiz fiyatı 46 bin ila 80 bin lira arasındakiler için 8 bin lira,

Vergisiz fiyatı 80 bin lirayı aşanlar için de 3 bin lira

Bu kategoriler dışındaki araçlar için ise 10 bin liralık destek sağlanacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.