İkinci El Araç Fiyatları Artacak Mı?

İkinci el araç fiyatları için yapılan son değerlendirmelerde fiyatların ciddi oranda artabileceği ifade edildi. İşte konuyla ilgili detaylar.

Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan Türkiye’deki ikinci el araç sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Şu anda sıfır araç fiyatları ile ikinci el araç fiyatları arasındaki fiyat farkının oldukça yüksek olduğunu ve bu oranın yüzde 25’lere kadar çıktığını söyleyen Tuğrul Denizaşan, bu şartlar dahilinde aradaki farkın kapanabilmesi adına ikinci el araç fiyatlarında yükseliş beklediklerini belirtti.

Aradaki Fark Arttı

2017 yılının Kasım ayı itibari ile 1 yaşındaki bir aracın sıfırı ile arasındaki fiyat farkı yüzde 15’ti. Şu andaki piyasa fiyatlarına göre ise bu fark yüzde 25’lere kadar çıktı. Bu durumun ikinci el araç fiyatlarına olumsuz bir şekilde etki yaptığı gibi değerlendirmelerde yüzde 10 civarında bir artışın beklendiği ifade edildi.

İkinci El Satışlarda Rakamlar Düşmüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verileri de değerlendiren Tuğrul Denizaşan, son 3 yıldan beri ikinci el araç sektöründe benzer bir senaryonun yaşandığını söyledi. İkinci el sektöründe bugüne kadar 1 milyon 911 bin 135 araç satılırken geçtiğimiz yıla göre bu yıl yüzde 11 oranında bir artış yaşandı.

Bu artışın üzerinde etkilerden birisi de sıfır araç fiyatlarında artış görülmesi. Kura bağlı olarak sıfır araç fiyatlarında giderek yükselen bir grafik görülürken, bu durum nedeniyle vatandaşlar daha çok ikinci el araçlara yöneldi. Bu tablonun devam etmesi halinde 2018’in sonunda rekor bir ikinci el araç satışının olabileceğini belirten Tuğrul Denizaşan, bayramların da gelmesinin bu konuda negatif etki yaratacağını söyledi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.