İkinci Telefon Getirmek Yasak!

Türkiye’deki vergiler nedeniyle yurt dışından daha uygun fiyatlı cep telefonu almak isteyenler, artık gümrükte takılacak. Daha önce de yurt dışından getirilen telefonların yasaklandığı biliniyordu fakat yeni düzenleme sonrası artık telefonu Türkiye’de çalıştırmak pek mümkün olmayacak.

Imei Numarası Alınacak!
Yeni düzenlemenin kapsama alanı tüm ikinci telefonlar için geçerli olacak. Gümrük görevlileri bundan sonra valizlerden çıkan ikinci telefona el koymayacak, sadece Imei numarasını alarak kayıt edecek. Kayıt edilen Imei numarası daha sonra BTK’ya iletilecek ve BTK tarafından o Imei numarasına sahip telefon hiç bir şekilde Türkiye’de kayıt edilemeyecek. Vergi kaçakçılığı statüsünde değerlendirilecek olan bu tip durumlarda vergi cezası da uygulanacak. Eğer yurt dışından ikinci bir telefon getiriyorsanız vergi cezasına da hazırlıklı olmalısınız.

Karara göre artık vatandaş sadece 1 adet telefonu yurt içerisine sokabilecek. Bir telefon için ise vergiden muaf tutulabilecek. BU durumu pazarlama ve ticari olarak yapmak isteyenlere ise ağır cezalar getirilecek.

Artık yurt dışından getirilen cep telefonlarının ikincisi gümrükte takılmadan geçmesine rağmen Imei bilgisi ile yurt içerisinde kullanılamayacak. Sıkça bilinen imei değiştirme olayı ise bir çok kaçakçının güvendiği yöntem. Bu konuda ise henüz yeterli adımlar atılmadığı için kaçakçılığın önüne geçilmesi yine zor görünüyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.