İşsizlik Maaşına Talep Azaldı!

Türkiye’nin istihdam konusundaki girişimleri olumlu sonuçlarını göstermeye başladı. Her yıl devamlı artan bir grafiği bulunan işsizlik maaşına talep, bu sefer düştü. Artan işsizlik, işletmelerin küçülmeye gitmesi ya da kepenk çekmesi gibi bir çok nedenden dolayı talep edilen işsizlik maaşı, istihdam programı çerçevesinde çok kişinin yeni iş sahibi edindirilmesiyle birlikte daha az talep görüyor.

İşsizliğe çözüm bulundu demek için henüz erken olsa da, istihdam konusundaki olumlu atılan adımların sonuç vermeye başladığını gösteren göstergelerden biri olan işsizlik maaşı başvuruları, bu alanda sevindirici bir istatistik ortaya koydu. Bilindiği üzere istihdam için atılan adımlar 2017 Ocak ayı itibarı ile hız kazandı.

Yüksek Oranda Düşüş!
2017 Ocak ayında Türkiye İş Kurumu’na işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 158 Bin üzerindeyken, Şubat ayı verilerinde ise 50 bin kişilik bir düşüş görüldüğü kaydedildi. Şubat ayında işsizlik maaşı için talepte bulunan kişi sayısı 109 bin. Ciddi oranda talebin azalması, istihdam paketiyle gelen sevindirici bir durum olarak görülüyor.

Toplamda 2 milyon kişinin iş sahibi olması adına girişimde bulunan hükümetin bu adımı ile henüz ortalama 300 bin kişi istihdam edilmiş durumda. Tabi sadece istihdam değil, işverenlere sunulan teşvik ve destek, işsizlik maaşında rol oynayan daha önemli bir etken. Ocak ile Şubat ayı arasındaki 50 bin kişilik düşüşün içerisinde bulunduğumuz mart ayına da yansıması bekleniyor. Rakamın aynı oranda olmasa da belirgin oranda düşmesi hedef görülüyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.