İstanbul Yeni Havalimanı Ne Zaman Tamamlanacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan tarafından yapılan açıklamalarda İstanbul yeni havalimanının zamanında tamamlanacağı belirtildi.

Türkiye’de havayolunda yeni bir dönem açacak olan İstanbul Yeni Havalimanı için yeni bir açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projenin şu anda

Yüzde 85’lik bölümünün tamamlandığını ve kalan bölümün de mevcut planlar dahilinde zamanında tamamlanacağını söyledi. Özellikle gündemde yer alan bazı bilgilerin doğru olmadığını ve planlarda herhangi bir aksamanın yaşanmadığını söyleyen Arslan, “Projede herhangi bir darboğaz söz konusu değil. Proje öngördüğümüz zamanda tamamlanacak.” dedi.

Dünyanın En büyük Havalimanı Olacak

Proje için en önemli detaylardan bir tanesi bugüne kadarki en büyük havalimanlarından birinin yapılacak olması. Bu konuda Türkiye’nin maliyet noktasında zorlandığına dair farklı basın organlarında iddialar yer alırken, şu an için böyle bir sorunun olmadığı resmi olarak belirtildi. Kamu-özel iş birliği ile çalışacak olan havalimanı, YİD modeliyle finanse edilecek.

“Yatırımda Biraz Oynama Oldu”

Proje öncesindeki yatırım planlamalarında küçük bir değişiklik olduğunu söyleyerek bunların sebeplerini aktaran Bakan Arslan zemin güçlendirme konusunda mevcut planlamaların yetersiz bulunması nedeniyle ek bir çalışmanın yapıldığını ve bunun için de ek bir finansmanın sağlandığını söyledi. Bu durumun basında mali yönden projenin dar boğazda olduğu şeklinde yorumlandığını fakat durumun maliyet artışı nedeniyle küçük bir planlama gereksiniminden ibaret olduğunu söyleyen Bakan Arslan, durumun böylesine mega projeler için normal karşılanması gerektiğini ifade etti. Arslan “Bugüne kadar birçok YİD projesinde de öngörülmeyen bu tip maliyet artışları çerçevesinde yapılan bir işlemdir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.