Kamulaştırma Ne Kadar Sürer?

 

Kamulaştırma Anayasaya dayalı bir işlemdir. Kamulaştırma işlemlerini devlet ya da kamu tüzel kişileri yapabilmektedir. Kamu yararı sağlayacak durumlar oluştuğunda karşılıkları peşin ve istisna olarak taksitli ödeme sistemi kurularak özel mülkiyete olan taşınmaz mallarının belirtilen esaslara göre ve usullere uyularak yapılan taşınmazın kamu yararına alınması işlemidir.

Bu işlem ise kamu yararı için yapılan bir işlemdir olarak bilinmektedir. İşlemin uyuşmazlıkta uzayan bir süreci vardır. Ancak uzlaşmada bu işlem daha kısa sürmektedir.

Kamulaştırma Kararında İzlenen Yol

Eğer kamulaştırmayı gerçekleştirecek olan idare kamulaştırma işleminin başlatılmasından sonra kişilerin oluşturduğu bir komisyonla asil mal sahibi ile bedel belirlemek için bir süreç başlatır bu süreç başarılı olur ve bir bedel üzerinde anlaşma sağlanırsa bu durumda kamulaştırma işleminin diğer aşamaları da sağlanarak kamulaştırma gerçekleşir.

Anlaşma yoluyla sağlanan uzlaşmanın sonunda kamulaştırma 45 gün içerisinde mal sahibinin kamu üzerine tescil etmesiyle tamamlanır. Yani burada anlaşılarak yapılan kamulaştırma süreci 45 gündür.

Kamulaştırma İşleminde Uyuşmazlık Yaşanırsa

Bu durumda bir dava süreci başlar ve dava taşınmazın bulunduğu Asliye’de incelenir.  Mahkeme bir tarafta devletin olduğu diğer tarafta mal sahibi olan özel kişiyi uzlaşmaya davet eder.

Daha sonra Asiye ortadaki belirlenmesi gereken bedeli gerekli incelemeleri ve bilirkişi raporuna bakarak duruma göre belirler. Bu bedel belirleme işleminden sonra malike diğer dava haklarını kullanabilmesi için 30 günlük bir süre verilir.

Malik Dava Açarsa

Eğer bir yerde dava açacak olursa da o davaların sonuçları beklenerek kamulaştırma işlemi sonuç doğrultusunda bir karara bağlanır. Ancak malik 30 gün süre içerisinde bir dava açmaz ise o zaman dava Asliyede devam eder ve kesin bir bedelin belirlenmesinden sonra kamulaştırma kararı kesinleşir. Bu işlem sonrasında idareye 15 günlük bir süre tanınır.

Bu 15 günlük süre içerisinde idare mal bedelini mal sahibine yatırmakla yükümlüdür. Eğer ki yatırma işlemi gerçekleşmezse dava iptal olur gerçekleşir ise 15 günün sonrasında kamulaştırma tescil edilmiş sayılır.

Dikkat Edilecek Hususlar

Ancak uyuşmazlıkta dikkat edilmesi gereken davanın en az 4 ay sürdüğü ve arada bilirkişi raporlarının beklendiği, aynı zamanda malike 30 günlük bir sürenin verildiği, bunun yanında da malik dava açması sonucunda dava sürecinin beklenmesi gerektiğidir.

Yani uyuşmazlık durumunda kamulaştırma süresi biraz daha uzamaktadır. Ancak en son olarak dava Asliye’de tamamlanıyor ise 15 günlük malikin bedelinin yatırılması ile kamulaştırma işlemi de gerçekleştirilmiş oluyor. Böylece mal tescillenir.

Kaynak; aylingostericiler.av.tr/kamulastirma-nedir

 

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.