Kırmızı Et İçin Yasa Bekleniyor!

Kırmızı et fiyatlarında son dönemlerde yaşanan muazzam artış vatandaşı isyan ettirirken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı konu ile ilgili harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde et fiyatları ile ilgili konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 27 Mart Pazartesi (bugün) gününden itibaren kasaplarda kilogramı 22,5 TL’den taze sığır eti bulunabileceğinin müjdesini vermişti.

İndirim Kesin!
Yaşanan fiyat artışı nedeniyle sofralarına kırmızı et sokamayan vatandaşların sayısı günden güne artıyor. Çocuklarına et yedirememekten şikâyetçi vatandaşların serzenişlerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda dikkat çeken Bakan Faruk Çelik, kırımızı ette son dönemde yaşanan fiyat artışını, artan spekülasyonlara bağladı. Söz konusu söylentilerle, kırmızı et fiyatlarında özellikle artış yaşanmasına sebebiyet verilmek istendiğine değinen Bakan Çelik, et fiyatlarına en kısa sürede müdahale edeceklerini açıklamıştı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeler ile Et ve Süt Kurumu’nun kasaplara satacağı etin kilosu 22,5 TL, yemek şirketleri ve et sanayicilerine satacağı dondurulmuş kırmızı etin kilosu 20,5 TL olarak belirlendi. Kredi kartı ile de ödeme kabul edecek Et ve Süt Kurumu, bu şekilde üreticilere kolaylık sağlayarak et fiyatlarında düşüşe gitmeyi amaçlıyor. Söz konusu satışlar ise, yalnızca Türkiye Kasaplar Federasyonu’na üye olmuş kasaplara yapılabilecek. Ayrıca geçen yıl açıklanan kıyma ve kuşbaşı et fiyatları da geçerliliğini koruyacak. Buna göre, kıymanın kilogramı KDV dâhil 32 TL olurken, kuşbaşı etin kilosu ise, 34 TL’den alıcı bulacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.