Kırşehir Ve Bor Şeker Fabrikaları Resmen Satıldı!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarılan Kırşehir ve Bor Şeker Fabrikaları için teklifler verildi. İki fabrika da el değiştirdi.

Türkiye’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan özelleştirme kapsamında ilk iki fabrika için ihale süreci resmen tamamlandı. 14 fabrikanın satışını içeren özelleştirmede ilk ihaleye çıkan fabrikalar Kırşehir ve Bor olurken, ihaleden 4 saat önce duyurunun yapılması tepki çekti. Kısa süre içerisinde az sayıda firmanın teklif verdiği fabrikalar, en yüksek teklif veren firmaya satıldı.

Fabrikaları Hangi Firmalar Aldı?

Bor fabrikası için yapılan ihalede 8 yatırımcı katılım göstererek teklif verdi. Teklifler sonrasında en yüksek teklifi veren firmanın 336 milyon TL teklif ettiği görülürken bu teklifin Doğuş Yiyecek İçecek tarafından verildiği ifade edildi. Kırşehir fabrikasında ise katılım çok daha fazla oldu ve 11 teklif yapıldı. En yüksek teklifi 330 milyon lira ile sunan Tutgu Gıda fabrikanın yeni sahibi oldu.

Fabrikaların satışının ardından ise dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve 5 CHP’li vekilin ihale salonuna gelmesi oldu. Özellikle gündemde bunca tartışma varken hızlı bir şekilde ihaleye gidilmesine tepki gösteren vekiller, “Bu neyin acelesi? Kimden ne kaçırıyorsunuz? Şeker vatandır satılamaz” dedi.

Fabrikaların satışı kısa süre içerisinde de Türkiye gündeminde yer alırken kısa süre içerisinde sosyal medyanın en önemli gündemlerin biri haline geldi. İhalelerde özellikle Kırşehir için rekabet oldukça yüksekti. Doğuş Yiyecek ve İçecek’in aldığı ihaleye katılan diğer firmalar Yılmaz Çağlayan Oğulları Un, Safi Katı Yakıt Sanayi, Kayseri Şeker, Mutlucan Tuz, Tutgu Gıda, Albayrak Turizm, Fermas İnşaat, Bergiz İnşaat, Eksim Yatırım Holding, Çağlayanlar Enerji ve Gübre oldu.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.