Kişisel Veriler Satmak İçin İlana Çıktılar

Bankalardan telefon operatörlerine kadar kişisel verilerin depolandığı datalar ilanla satışa çıkarılmaya başlandı. İşte son gelişmeler.

Dünya genelinde Facebook ile başlayan skandallar çok ciddi yaptırımların olduğunu gözler önüne serse de illegal işlemlerde sınır tanınmıyor. Vatandaşların telefonlarına reklam mesajlarının gönderilmesi ve daha fazla kitleye ulaşılabilmesi adına yapılan bu alışverişlerden en zararlı çıkan ise yine vatandaş oluyor.

İlanla Satıyorlar

Telefon operatörleri, bankalar, alışveriş merkezi gibi çeşitli yerlerde toplanan verilerin üstelik yüksek rakamlarla satılmış olmsaı bu alana olan ilgiyi de arttırıyor. Çoğu datalarda kişilerin hobilerinden alışveriş alışkanlıklarına kadar detaylar yer alırken, tüm bunlar 2 bin TL ile 5 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa çıkarılıyor. Özellikle sektörün içinde olan kişilerin bugüne kadar yaptığı açıklamalarda datalara ulaşmanın çok kolay olduğunu söylemesi, firmaların bu konuda önlem almadığını net bir şekilde gösterirken, firmalar resmen bu işi yapmasa da güvenli olarak korunmayan veriler, böylece sızdırılmaya karşı da açık hale geliyor.

Çağrı Merkezi Kuruyorlar

İlanlarda aynı zamanda 5 bin TL gibi bir rakama 6 kişilik çağrı merkezinin hazır bir şekilde teslim edilebileceği dahi belirtilirken, durumun giderek sektör haline gelmeye başlaması dikkat çekiyor. Firmalar, özel olarak kurulacak çağrı merkezleri sayesinde aldıkları dataları arayarak tanıtımlarına başlayabiliyor.

Rağbet Çok

Daha fazla kişiye ulaşmak adına bu satışlara ilgi gösteren firma sayısının da oldukça fazla olduğu öğrenilirken, giderek mağduriyet yaratan bu duruma karşı hükümetin önlem alması bekleniyor. Yaşanan son örnekte İzmir’de çağrı merkezi üzerinden satış yapan bir firma, yerel gazete ilanı ile data alırken, Adana’dan kendisine mail yolu ile gönderilen datalarda milyonlarca numaranın yer aldığı belirtildi. Tek bir data dosyasının binlerce kişiye satılabilme riski de olduğu gibi özellikle bu data listelerine giren kişilerin sık sık rahatsız edilme ihtimali de böylece ortaya çıkıyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.