Konut Fiyatlarında Yüzde 20 Düşüş Görüldü

Türkiye’de bankaların faiz oranlarında düşüşe gitmesi, konut fiyatlarında da düşüş yarattı. Düşüş yüzde 20 oranlarına kadar yükseldi. İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye’de konut sektöründe hareketlilik yaşanması adına devlet tarafından ilk hamle geldi. Yapılan görüşmeler sonrasında kamu bankaları ile başlayan faiz indirimlerine şu ana kadar 3 banka dahil oldu. Konut kredisi için faiz oranlarının düşürülmesi sonrasında emlak sektöründe hareketlilik yaşanırken yapılan son değerlendirmeler ile birlikte bu hareketliliğin fiyatlara da yansıdığı ifade edildi. İlk açıklamalara göre konut sektöründe, ev fiyatlarında yüzde 20’lik bir düşüş görüldü.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Konut kredisi için kamu bankaları tarafından yapılan hamleler sonrasında faiz oranları yüzde 0.98’lere çekildi. Düzenleme öncesinde ise bu oran aylık 1.23’lere kadar yükselmişti. Mevcut kampanyalara inşaat firmaları da dahil olurken konut fiyatlarında yaşanan düşüş, ev sahibi olmak isteyenlere de cazip bir fırsat yarattı.

3 Firmadan Destek Geldi

Sektörde ilk hamle 3 firmadan geldi. GYODER, İNDER ve KONUTDER tarafından yapılan açıklamada konut fiyatlarında düşüşe gidildiği ifade edildi. Peşin alımlarda uygulanacak olan yüzde 20 indiriminin yanı sıra yüzde 5 peşinat indirimi de ek olarak uygulanmaya başlandı. Bu durum konut fiyatlarında ciddi bir düşüş yaratırken yükselen fiyatlar da dengelendi. Yapılan resmi açıklamalarda 15 Mayıs’tan itibaren ilgili kampanyanın geçerli olduğu ve bu bakımdan ev sahibi olmak isteyen kişilerin bu kampanyadan yararlanabileceği ifade edildi. Yüzde 5 peşinat ile 120 ay vadeli bir şekilde alınacak olan evlerde kredi faiz oranı ise yüzde 0.98.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.