Konut Satışındaki Cayma Hakkında Düzenleme!

Konut satışlarına yönelik sistem, bundan sonra daha farklı şekilde işleyecek. Cayma hakkına yönelik süre ve tazminat ödemeleri değişirken, değişiklikler müteahhit lehine avantajları arttırmış durumda. Özellikle ön ödemeli olarak konut sahibi olmak isteyenleri yakından ilgilendiren düzenleme, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe konuldu.

Cayma Hakkı Düşürüldü!
Ev satın alırken vazgeçme, cayma hakkı olan alan kişi için süre artık 36 ay değil, 24 ay olarak uygulanacak. Cayma hakkı süresinde yapılan değişiklik sonrası cayma süresi 12 ay düşürülmüş oldu. Bundan sonra ön ödeme yaparak ev sahibi olmak isteyenler için süre daha kısıtlı olacak. Tabi düzenleme de başka detaylar da bulunuyor. Eğer proje bitimine 1 yıl ve 1 yıldan daha az bir süre kalmışsa, cayma hakkı kullanılamayacak. Daha önceki kanuna göre bireyler proje tamamlanmadan önce istediği zaman cayma hakkını kullanabiliyorlardı.

Tazminat Oranı Yükseldi!
Cayma hakkını kullanarak evi almaktan vazgeçenlerin ödeyeceği tazminat miktarı da yükseltildi. Daha önce %2’lik tazminat ödemek zorunda bırakılan alıcı bundan sonra daha yüksek bir tazminat ödemek zorunda. Bu oran %2 yerine %8 oranına yükseltildi. Fakat bu oran sabit değil. Eğer konut projesine giren kişi, sözleşmeye imza attığı tarihten sonraki ilk 3 ay içerisinde cayma hakkını kullanırsa %2 oranında tazminat ödeyecek. Eğer 3 ile 6 ay arasında bir süre zarfında cayarsa %4, 6 ay ile 1 yıl arasında cayarsa %6, 12 ay ile 24 ay arasında bir cayma gerçekleşirse bu oran %8 olacak. Daha önce sözleşmesi bulunanlar ise bu değişiklik kapsamı dışında tutulacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.