Kurlar Kârları Eritiyor!

Özellikle dolardaki sürekli artış, perakende sektöründeki kârları giderek düşürüyor. Pek çok şirket işlem yapamaz hale geldi.

Dolar ve Euro’da her yeni gün bir rekor kırılıyor. Merkez Bankası tarafından yapılan müdahalelere karşın herhangi bir sonuç alınamazken bu konuda en çok etkilenen sektörlerden birisi de perakende sektörü oldu. Konuyla ilgili yapılan son araştırmalarda sektörün kendini döndüremediği görülürken pek çok şirket durma noktasına geldi.

Her Kalemde Artış Var

Hammadde ve kira giderleri döviz üzerinden hesaplanan sektörde, döviz arttıkça maliyetler daha da artıyor. Bugüne kadarki süreçte şirketler kâr üzerinden zarar yaşarken şu anda kâr elde etmek yerine zararlar yaşanmaya başlandı.

Sektör temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmelerde en büyük umudun iç piyasada hareketin yaşanması. Emekliler için sağlanacak ikramiyeler ile birlikte bayram döneminde iç piyasada canlılık olması sektöre de nefes aldıracak. Giyim ve ayakkabı sektöründe yaşanan yüzde 10.40’lık enflasyon da dikkat çekiyor. Açıklamalarda bu alanlardaki yüksek oranların Sonbahar aylarında yansıtacağını ve bu alanlardaki fiyatların çok yüksek seviyelere çıkabileceği ifade edildi.

 Perakende Liderler Konferansı Yapıldı

Geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirilen Perakende Liderler Konferansı’nda konuyla ilgili tüm detaylar masaya yatırılırken, toplantı sonrasında önemli değerlendirme Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel’den geldi. Markaların ihracatının çok düşük seviyelerde olduğunu söyleyen Öncel, dövize bağlı hareket edilen sektörde yükselen dövize karşılık bulunamadığını ve bu nedenle de kovanın altındaki deliğin giderek büyüdüğünü söyledi. Konuyla ilgili bir diğer değerlendirme ise Kategori Mağazacılığı Derneği Başkanı Yenal Gökyıldırım’dan geldi. Gökyıldırım, “Pek çok ürün ithal bağlantılı olarak fiyatlandığı için ister istemez yıl içindeki hareketten dolayı yıl içindeki tüketimi ve hacmi daraltıyor. Pazar fiyat olarak büyüyor, adet olarak aynı seviyede” dedi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.